چگونه بعد از بحث و جدل، از همسر خود عذرخواهی کنیم؟
چگونه بعد از بحث و جدل، از همسر خود عذرخواهی کنیم؟
برخی افراد در زندگی زناشویی، قدرت عذرخواهی یا مهارت آن را ندارند و زندگی آنها با یک مشاجره ساده به دلیل عدم توانایی در عذرخواهی به یک طوفان تبدیل می‌شود، در حالی که یک معذرت‌خواهی خوب می‌تواند اتفاقات گذشته را پاک کند.

به گزارش مهرنما فارس، همه زوجین در طول زندگی مشترکشان پیش می‌آید که با هم بحث و مشاجره داشته باشند و این طبیعی است که دو نفر با ویژگی‌های اخلاقی متفاوت و فرهنگ‌های گوناگون که در کنار هم قرار می‌گیرند، گاه اختلاف سلایق یا مسائل دیگر باعث مشاجره بینشان شود.

چگونه بعد از بحث و جدل، از همسر خود عذرخواهی کنیم؟

احتمالا همه متأهلین این تجربه را دارند که در برخی بحث‌ها ناگهان مشاجرات قبلی نیز وارد مشاجره جدید می‌شود. علت این اتفاق هم این است که در مشاجره قبلی افراد قانع نشده اند. بعضی افراد بعد از تمام شدن بحث سعی می‌کنند، بی‌خیال همه مسائل پیش آمده بشوند، گذشت کنند و به اتفاقات قبل فکر نکنند. این عمل باعث می‌شود تا آن موضوع هیچوقت به طور اصولی و کامل تمام نشود و ردپای آن در موقعیت‌های چالش برانگیز بعدی هم دیده شود.

دقت داشته باشید که گاه پرونده مشاجرات و بحث‌های طولانی با یک عذرخواهی کردن صحیح بسته می‌شود، اما چگونه؟ در این گزارش برخی مهارت‌های ساده عذرخواهی کردن را به شما آموزش می‌دهیم.

عذرخواهی خوب چگونه است؟

نخستین نکته این است که بدانید ناراحتی‌ها و دلگیری‌های کوچک هم نیاز به عذرخواهی خوب دارد، اما لزوما نیاز به حل و فصل‌های پیچیده و زمان بر ندارد.

حال ابتدا بررسی می‌کنیم که چه رفتار‌هایی باعث می‌شود که موضوع هر بحثی در زندگی زناشویی باز بماند و باعث اختلاف و فاصله بین زن و شوهر شود؟

مجموعه‌ای از رفتار‌ها باعث این اتفاق می‌شود مثل اینکه اگر یکی از شما ناراحتی خود در رابطه با موضوعی را ابراز نکند، یا هر دوی شما طبق قراردادی نانوشته بعد از یک مشاجره، تظاهر کنید که هیچ اتفاقی نیافتاده و به زندگی به ظاهر معمولی خود ادامه بدهید.

مثلا بحثی صورت گرفته و خانم خانه ناراحت است، همسرش به کنارش می‌آید و می‌گوید با هم صحبت کنند و مشکلات را حل کنند، اما خانم تظاهر می‌کند که اتفاقی نیافتاده و ناراحت نیست و همه چیز حل شده، اما بعد مدتی دو مرتبه یک اتفاقی می‌افتد و خانم منفجر شده و نسبت به گذشته ابراز ناراحتی می‌کند.

علاوه بر این بعضی زوج‌ها هم حوصله یا توانایی مدیریت بحث را ندارند در نتیجه سریع با یک عذرخواهی ساده موضوع را می‌بندند. بیشتر آقایان اینطور هستند. برای اینکه موضوع را از سر باز کنند و حوصله‌شان سر رفته است، یک عذرخواهی سطحی می‌کنند، اما همسرشان از ته قلب ناراحت است.

در نهایت برخی زوج‌ها هم وارد قهر‌های طولانی‌مدت می‌شوند و موضوع برای مدت‌ها باز می‌ماند؛ بنابراین برای شروع از این رفتار‌ها می‌بایست پرهیز کرد!

شما پس از یک مشاجره ممکن است نیاز به زمان داشته باشید تا درباره موضوع مورد بحث فکر کنید. سهم و تقصیر خودتان را ارزیابی کنید و بعد از این مدت، زمانی را با شریک زندگی خود به حل مسئله بپردازید، اما یادتان باشد که عذرخواهی مرحله «قبل» از حل مسئله است. گاهی در یک بحث فقط شما مقصر هستید؛ پس شما باید پیشقدم شده و عذرخواهی کنید و گاهی هم برعکس.

گاهی هم هر دو مقصر هستید و هر دو از هم عذرخواهی می‌کنید. عموما وقتی یکی از زوجین پا پیش می‌گذارد، دیگری هم دست از لجاجت بر می‌دارد و بابت تقصیر خودش عذرخواهی می‌کند و کدورت‌ها از بین می‌رود؛ بنابراین پیش قدم شدن به این ربط دارد که کدام یک از شما آمادگی بیشتری داشته باشید، لجبازی‌تان کمتر باشد و بخواهید به زندگی زناشویی خود سامان بدهید؛ بنابراین بگذارید مراحل یک عذرخواهی مناسب را برای شما با مثال جلو ببریم.

تصور کنید به خاطر کنجکاوی یا بدبینی یا هر دلیلی، محتوای خصوصی گوشی همسرتان را چک کرده‌اید و همسرتان از این موضوع خیلی عصبانی است. این موضوع چالش بزرگی شده است، چون همسر شما حس کرده شما به او بی‌اعتماد هستید، اما قبل از صحبت کردن و حل مسئله بهتر است که در شروع عذرخواهی کنید.

چگونه بعد از بحث و جدل، از همسر خود عذرخواهی کنیم؟

۱-موضوع را از دیدگاه خودتان روایت کنید

در ارتباط با موضوع مطرح شده می‌توانید اینطور روایت کرده و مثلا به همسرتان بگویید: مدتی است که دیر به خانه می‌آیی و من حس خوبی ندارم. حس تنهایی می‌کنم. دوست نداشتم تو فکر کنی که من شکاک و بددلم، اما حس کردم نیاز دارم که به اطمینان برسم. وقتی بیرون بودی، گوشی تو روی مبل بود. خیلی فکر کردم این کار رو انجام بدم یا نه، ولی در نهایت نتونستم جلوی خودم رو بگیرم. می‌دونستم کار درستی نیست، اما مدتیه که حالم اصلا خوب نیست.

۲-همدلانه، موضوع را از دیدگاه همسرتان ببینید

حال در همین مثال با همسرتان همدلی کنید که احساس بی‌اعتمادی به او دست داده است: اینکه حس کنی بهت اعتماد ندارم و به حریم خصوصیت تجاوز کردم فقط حس ناراحتی و عصبانیت بهت می‌ده، حق داری. وقتی خودمو می‌ذارم جات متوجه می‌شم که الان خیلی عصبانی و آزرده‌ای. من اجازه این کار رو نداشتم و باید به جای این کار درباره حال و فکر‌های اذیت کننده‌ام باهات صحبت میکردم.

۳-عذرخواهی بی عذر و بهانه + پیشنهاد جبران

برخی افراد هم هستند که عذرخواهی می‌کنند، اما مدام هم عذر و بهانه خود را می‌آورند که چنین شد و چنان شد. پس یادتان باشد که عذر و بهانه نیاورید!

در این مثال اینطور نگویید که ببین کار من خوب نبود، ولی تو هم اخیرا خیلی رفتارات عجیب شده!

یا مثلا نگویید که ببین حالا من معذرت می‌خوام، اما معذرت خواهیم به این معنا نیست که بابت فلان موضوع تو مقصر نیستی!

بلکه اینطور بگویید: ازت معذرت می‌خوام. متاسفم! چطور میتونم جبران کنم؟

۴-در نهایت بعد از یک عذرخواهی خوب درباره چالش اصلی صحبت کنید

حال زمان آن است که درباره ریشه این بی‌اعتمادی صحبت کنید. بعد از اینکه عذرخواهی شما همسرتان را نرم و آرام کرد، بهتر است صحبت کنید که این بی‌اعتمادی چرا به وجود آمده است و چه کار می‌توانید برای آن بکنید.

راهی خارق‌العاده برای لاغر شدن

 

انتهای پیام/