آسیب های فقر آهن در کودکان
آسیب های فقر آهن در کودکان
کم خونی ناشی از فقر آهن یکی از شایع‌ترین اختلالات تغذیه‌ای در سراسر جهان است که در کودکان می‌تواند پیامد‌های بسیاری را به دنبال داشته باشد.

به گزارش مهرنما فارس مدیرگروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با بیان اینکه اثر نامطلوب کم خونی فقر آهن بر تکامل جسمی و روحی و بازده کاری افراد ثابت شده است، گفت:‌ دریافت ناکافی آهن، سوء جذب آهن، خونریزی‌ های گوارشی و عفونت ‌های انگلی، از علت های شایع کم خونی فقر آهن محسوب می شود.

دکتر «سید حسام الدین نبوی زاده» افزود:‌ نکته بسیار مهم و کاربردی این است که گاه با وجود مصرف کافی مواد غذایی حاوی آهن‌، به علت عادت‌ های غلط تغذیه‌ ای نظیر مصرف زیاد چای، لبنیات یا کاکائو در همراهی با آهن، جذب آهن به خوبی انجام نمی ‌شود و شاهد کم خونی یا «آنمی» فقر آهن هستیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز فقر آهن را شایع ترین اختلال هماتولوژیک در دوران کودکی برشمرد که با اختلال رشد و تکامل، به ویژه تکامل ذهنی در دوران شیرخواری و کودکی همراه است.

دکتر نبوی زاده با اشاره به نتایج مطالعات انجام شده در این زمینه اظهار کرد: فقر آهن طی نخستین سال زندگی، حتی اگر آنقدر شدید نباشد که به کم‌خونی منجر شود، با کاهش ضریب هوشی در دوره‌ های بعدی زندگی همراه است.

مدیرگروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز ادامه داد: همچنین رابطه میان بروز اختلالات شناختی در کودکان دبستانی با کم خونی فقر آهن و کمبود آهن بدون آنمی در مطالعات مختلف و متعدد مشاهده شده است؛ بنابراین مصرف قطره آهن طی دو سال نخست زندگی، با وجود بو و طعم ناخوشایند، باید بیشتر مورد توجه مادران قرار بگیرد.

او تمیز کردن دندان‌ های شیرخوار بعد از مصرف قطره آهن را راهکار مناسبی برای حل این مشکل برشمرد که به خوبی می ‌تواند مانع تغییر رنگ آنها شود و افزود: فقر آهن در کودکان دبستانی می ‌تواند سبب افزایش ابتلا به بیماری ‌های عفونی، تپش قلب، تنگی نفس، رنگ پریدگی، خستگی زودرس، کاهش توانایی ‌های جسمی، کوتاهی قد، تغییرات خلقی، کاهش تمرکز و اختلال در یادگیری شود.

به گفته مدیرگروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ممکن است کاهش ضریب هوشی و کاهش قدرت یادگیری و توانمندی‌ های ذهنی و جسمی در سال‌ های اولیه مدرسه خود را نشان ندهد، اما این عوارض در سال ‌های بعد با افت تحصیلی کودک بروز می‌کند.

دکتر نبوی زاده یادآور شد: مطالعات متعدد نشان داده است که فقر آهن و تأثیر منفی آن بر سیستم عصبی، منجر به اختلال در توجه و تمرکز، کم شدن حافظه و قدرت یادگیری و اختلالات رفتاری در کودکان و نوجوانان می ‌شود.

انتهای پیام/