گام بلند مجموعه قضایی فارس در ارائه خدمات تمام الکترونیک
گام بلند مجموعه قضایی فارس در ارائه خدمات تمام الکترونیک
رئیس کل دادگستری استان فارس از ارائه خدمات تمام الکترونیک یک مجتمع قضایی در شیراز خبر داد.

به گزارش مهرنما فارس حجت الاسلام و المسلمین سیدکاظم موسوی با اشاره به حرکت مجموعه قضایی استان فارس به سمت ارائه خدمات الکترونیک قضایی گفت: مجتمع شماره ۴ شورا‌های حل اختلاف شیراز خدمات خود را به صورت کاملاً الکترونیکی ارائه و طرح دادرسی بدون کاغذ را به صورت ۱۰۰ درصد اجرایی کرده است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با بیان اینکه همه فرایند دادرسی در این مجتمع بر روی سرور‌های رایانه‌ای ثبت و ضبط می‌شود گفت: مراجعان نیز خدمات ارسال لوایح و دریافت ابلاغات را به صورت الکترونیکی ارسال می‌کنند.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی با بیان این که در راستای تشویق حوزه‌های قضایی به استفاده از زیرساخت‌های الکترونیکی، عملکرد حوزه‌های قضایی هر ماه در این خصوص مورد سنجش قرار می‌گیرد، گفت: علاوه بر مجتمع شماره ۴ شورای حل اختلاف شیراز که به صورت ۱۰۰ درصد خدمات الکترونیک ارائه می‌کند، حوزه فراشبند با میانگین ۳۳ درصد خدمات قضایی، جویم با ۲۵ درصد و زرقان با ۲۲ درصد در ۷ ماهه سال جاری دارای بهترین جایگاه در ارائه خدمات الکترونیک قضایی است.

وی با تأکید بر اینکه مسیرطولانی و سختی را در دستیابی به اهداف کامل طرح در پیش داریم، تصریح کرد: در این راستا علاوه بر قضات دادگستری استان، وکلا و کارشناسان و مراجعان به دادگستری نیز باید همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند تا این مسیر تحولی در دوران تحول و تعالی قوه قضائیه با شتاب بیشتری ادامه یابد.

علی مؤمن حسین پور معاون قضایی و فناوری اطلاعات و ارتباطات دادگستری استان فارس نیز با اشاره به مزایای ویژه ارائه خدمات قضایی به صورت الکترونیکی بیان داشت: کاهش وابستگی به فضای فیزیکی، تسهیل ارائه خدمات به صورت غیرحضوری، ذخیره همه اطلاعات و اسناد پرونده با قید زمان و جزئیات در پرونده و عدم امکان حذف آن و عدم نیاز به اشغال فضای فیزیکی در راکد کردن پرونده از جمله این مزایاست.

وی تصریح کرد: در استای اجرای بهتر طرح دادرسی بدون کاغذ کلیه پرسنل شعب و شورا‌های حل اختلاف به صورت پیوسته مورد آموزش قرار گرفته اند که در همین راستا آموزش‌های لازم برای ۴ هزار نفر ساعت پرسنل دادگستری و ۱۲۰۰ نفر ساعت نیز برای پرسنل شورای حل اختلاف اجرا شده است.

معاون قضایی و فناوری اطلاعات و ارتباطات دادگستری استان فارس افزود: تا کنون مراجع متعددی همچون دادستانی کل کشور، ثبت اسناد و املاک، اداره کل زندان ها، نیروی انتظامی، پزشکی قانونی، بانک مرکزی، پلیس گذرنامه و راهور ناجا به صورت الکترونیک با شعب محاکم و دادسرا‌ها ارتباط الکترونیکی برخط دارند که کمک شایانی در تکمیل فرایند ارائه خدمات تمام الکترونیک قضایی داشته است.

 

انتهای پیام/