کشف نماد‌های بین‌النهرین در دروازه پارسه
کشف نماد‌های بین‌النهرین در دروازه پارسه
کاوش‌های باستان‌شناسی در دروازه پارسه به کشف آجر‌های لعاب‌دار مربوط به بین‌النهرین باستان ختم شد .

به گزارش مهرنما فارس، کاوش‌های باستان‌شناسی مشترک هیات ایرانی-ایتالیایی در محوطه باستانی تل‌آجری در شهر پارسه واقع در دشت مرودشت و همجوار با میراث جهانی و باستانی تخت‌جمشید به سرپرستی مشترک علیرضا عسکری چاوردی از ایران و پروفسور پی‌یر فرانچسکو کالییری از ایتالیا به انجام رسید.

سرپرست ایرانی هیأت باستان‌شناسی گفت: همزمان با پایان عملیات کاوش‌های باستان‌شناسی در این‌محوطه ، ویرانه‌های دروازه پارسه کشف شد .

عسکری چاوردی اظهار کرد: در کاوش‌های این فصل تکه‌های کتیبه‌های میخی به زبان‌های بابلی و ایلامی به همراه آجر‌های لعاب‌دار برجسته متعلق به تابلو‌هایی با نقوش گاو نر و مار-اژد‌های موشخوشو نماد ایزد مَردوک از بین‌النهرین باستان به‌دست آمد.
وی افزود:این بنای بزرگ و باشکوه در منطقه باغ فیروزی در ۳.۵ کیلومتری شمال باختری تختگاه تخت جمشید در جلگه زیبای مرودشت قرار دارد.
این باستان‌شناس مهمترین دستاورد این فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی را شناسایی فونداسیون دو برج بزرگ ضلع جنوب خاوری و جنوب باختری این دروازه باستانی اعلام کرد و گفت: در این فصل، نمای بخش باختری بنای دروازه به طول  ۴۰ متر نیز نمایان شد.
سرپرست تیم باستان‌شناسی تصریح کرد: در روند کاوش‌های این فصل، پلان این بنای باستانی بیش از پیش به‌صورت نسخه‌ای مشابه از دروازه ایشتار بابل نمایان می‌شود که در آن ویژگی‌های جدید و بدیعی مانند هسته خشت و گلی دیوار‌های آجر پخته آشکار شده است.

 

انتهای پیام/

  • منبع خبر : صدا و سیما