کشتی آزاد قهرمانی جهان| یزدانی و زارع فینالیست شدند؛ پادشاه و جادوگر دوباره به هم رسیدند/ حذف عموزاد و امامی
کشتی آزاد قهرمانی جهان| یزدانی و زارع فینالیست شدند؛ پادشاه و جادوگر دوباره به هم رسیدند/ حذف عموزاد و امامی
رقابت‌های کشتی آزاد بزرگسالان قهرمانی جهان در ۴ وزن برگزار شد و حسن یزدانی و امیرحسین زارع به فینال این مسابقات راه یافتند.

به گزارش مهرنما رقابت‌های کشتی آزاد بزرگسالان قهرمانی جهان از ساعت 12 امروز و با برگزاری مسابقات مقدماتی اوزان 61، 74، 86 و 125 کیلوگرم در شهر اسلو نروژ آغاز شد و حسن یزدانی و امیرحسین زارع به فینال این مسابقات راه یافتند.

نتایج کشتی‌گیران کشورمان به شرح زیر است:

61 کیلوگرم:

در وزن 61 کیلوگرم رحمان عموزاد در کشتی نخست با نتیجه 5 بر صفر از سد گمزاتگادزی هالیدوف از مجارستان گذشت. وی در دور بعد مقابل توشیهیرو هاسگاوا دارنده مدال طلای زیر 23 سال جهان از ژاپن با نتیجه 9 بر 5 مغلوب شد.  یکی از دو مبارزه نیمه نهایی وزن 61 کیلوگرم عصر امروز (10 مهر) بین دو کشتی گیر ژاپنی و روسی برگزار شد که کشتی‌گیر روس با نتیجه 10 بر صفر حریفش را شکست داد و به فینال این وزن از رقابت‌های جهانی 2021 نروژ رسید. با شکست کشتی گیر ژاپنی در نیمه نهایی و نرسیدن او به فینال، رحمان عموزاد که در دور مقدماتی مغلوب حریف ژاپنی شده بود، از دور رقابت‌ها حذف شد.

74 کیلوگرم:

در وزن 74 کیلوگرم یونس امامی در دور اول با نتیجه 12 بر 2 بایامبادورج انخبایار از مغولستان را مغلوب کرد. وی در دور بعد با نتیجه 12 بر صفر از سد نورکجا کایپانوف دارنده مدال نقره جهان و قهرمان آسیا از قزاقستان گذشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. امامی در این مرحله مقابل آوتاندیل کنتچادزه دارنده مدال نقره جهان از گرجستان با نتیجه 10 بر یک مغلوب شد. کشتی‌گیر گرجستانی نیز در دیدار نیمه‌نهایی مقابل نماینده اسلواکی شکست خورد و با عدم صعود وی به فینال، کار یونس امامی نیز تمام شد و وی از گردونه مسابقات کنار رفت.

86 کیلوگرم:

در وزن 86 کیلوگرم حسن یزدانی پس از استراحت در دور نخست در دور دوم با نتیجه 12 بر 2 عظمت دولت بیکوف از قزاقستان را مغلوب کرد. وی در دور بعد و در مرحله یک چهارم نهایی اتهان راموس از پورتوریکو را با نتیجه 10 بر صفر از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد.

بعد از فینالیست شدن دیوید تیلور با ضربه فنی مقابل حریف آذربایجانی، حسن یزدانی دومین مبارزه نیمه نهایی وزن 86 کیلوگرم را مقابل آرتور نایفونوف روس برگزار کرد. درحالیکه نایفونوف در المپیک کشتی نزدیکی را مقابل یزدانی به نمایش گذاشته بود، قهرمان المپیک 2016 ریو این بار کشتی حساب شده‌ای مقابل حریف روسش گرفت و با نتیجه 8-2 شکست داد. به این ترتیب فینال وزن 86 کیلوگرم همان فینال المپیک خواهد بود که بین پادشاه و جادوگر برگزار می‌شود. پیش از این پیج رسمی اتحادیه جهانی کشتی در اینستاگرام لقب پادشاه را به حسن یزدانی و لقب جادوگر را به دیوید تیلور داده و افراد زیادی در دنیا منتظر این مبارزه خواهند بود که عصر فردا در اسلو برگزار خواهد شد.

125 کیلوگرم:

در وزن 125 کیلوگرم امیرحسین زارع پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه 6 بر صفر دزیانیس خرامیانکوف از بلاروس را مغلوب کرد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله با نتیجه 10 بر صفر نیکولاس گویازدوفسکی دارنده مدال برنز جهان از آمریکا را از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد.

امیرحسین زارع و طاها آکگول برگزارکننده آخرین مسابقه نیمه نهایی روز اول مسابقات کشتی آزاد جهانی بودند. کشتی گیر 21 ساله کشورمان که دو ماه قبل در توکیو به مدال برنز سنگین وزن المپیک رسیده بود، مقابل حریف عنوان دار خود از ترکیه که او هم در المپیک 2020 به مدال برنز رسید، این مبارزه را با نتیجه 4 بر صفر به پایان رساند و دومین کشتی گیر ایرانی بود که در 4 وزن اول به فینال رسید.