پایش آفت سن مادری در مزارع شهرستان مرودشت
پایش آفت سن مادری در مزارع شهرستان مرودشت
پایش آفت سن مادری در مزارع علات مرودشت با ۶۰کارشناس در حال انجام است.

به گزارش مهرنما فارس، منصور امیریان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت:همزمان با ریزش اولیه سن در مزارع غلات، پایش این آفت از سوی شبکه مراقبت متشکل از بیش از ۶۰ کارشناس پارسل در ۵۹ پهنه تولیدی و با نظارت واحد حفظ نباتات همکاری کارشناسان اداره بهبود تولیدات گیاهی و دیگر بخش‌ها آغاز شده است.

 

او با بیان این که بیش از ۱۰۰ هزار هکتار گندم و جو در شهرستان کشت شده است، تصریح کرد: با توجه به اهمیت مبارزه با سن مادری از بهره برداران تقاضا می‌شود در زمان مبارزه با سن مادری با کارشناسان همکاری لازم را داشته باشند و از سم پاشی بدون هماهنگی اجتناب کنند.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی مرودشت، با توجه به رغبت نداشتن کشاورزان به مبارزه با سن مادری در سال گذشته و بارندگی‌های مناسب و رویش علف‌های هرز و بررسی‌های صورت گرفته در اماکن تابستان و زمستان گذران پیش بینی می‌شود تراکم سن مادری در مزارع از سال گذشته بیشتر باشد.

 

امیریان با تاکید بر مبارزه به موقع با سن مادری افزود: با توجه به این که احتمال ریزش‌های مجدد سن در مزارع وجود دارد از بهره برداران درخواست می‌شود تا قبل از رسیدن به نرم مبارزه از سمپاشی علیه سن مادری اجتناب کنند.

 

او، مبارزه اصولی و به موقع با سن مادری باعث کاهش خسارت کمی و جلوگیری از خسارت کیفی پوره سن، کاهش مصرف سموم، کاهش خطرات زیست محیطی می‌شود.

 

امیریان با تاکید بر این که سن زدگی بیش از حد مجاز موجب خرید نکردن و برگشت محصول توسط مراکز خرید تضمینی گندم می‌شود، گفت: مبارزه نکردن به موقع با این آفت باعث می‌شود، سال بعد جمعیت آفت سن افزایش یافته و خسارت بیشتری به مزارع وارد شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی مرودشت با بیان این که سن غلات، یکی از مهمترین آفاتی است که باید قبل از تخم ریزی آفت سم پاشی انجام گیرد، گفت: امیدواریم بتوانیم با پایش‌های به موقع و اقدامات پیشگیرانه در زمینه تولید گندم از نظر کیفیت و میزان تولید، عملکرد مطلوبی داشته باشیم.