ویتامین D؛ غذاها و نور آفتاب کافی هستند؟
ویتامین D؛ غذاها و نور آفتاب کافی هستند؟
در افراد بالای ۵۰ سال احتمال کمبود ویتامین دی افزایش یافته و با افزایش سن خطر بروز بیماری ها افزایش می یابد. بزرگسالان ۱۹-۷۰ ساله باید روزانه ۶۰۰ واحد ویتامین دی دریافت کنند.

به گزارش مهرنما فارس،دکتر سمانه همایی متخصص روماتولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: ویتامین دی از جمله ویتامین های محلول در چربی و ضروری برای بدن است. وجود این ویتامین برای جذب کلسیم و شکل گیری استخوان ها لازم است. به این معنا که کمبود ویتامین دی باعث کمبود کلسیم و بروز بیماری در استخوان ها مانند پوکی استخوان یا نرمی استخوان می شود.

وی افزود: این ویتامین باعث کاهش رشد سلول های سرطانی شده و جلوی عفوت و التهاب را می گیرد. همین طور این ویتامین می تواند باعث تنظیم سطح انسولین و کنترل دیابت شود.

به گفته این متخصص، وجود ویتامین دی برای کارکرد موثر سیستم قلبی و عروقی، ریوی، عصبی و ایمنی بدن لازم است.

وی در جواب این سوال که آیا نور آفتاب و غذاها برای تامین ویتامین دی کافی است گفت: جواب خیر است. درست است که بدن از نور آفتاب ویتامین دی می سازد اما در معرض آفتاب بودن آن هم ساعات متمادی می تواند باعث بروز آفتاب سوختگی، پیر شدن پوست و حتی ایجاد سرطان پوست شود.

وی در ادامه اضافه کرد: از طرف دیگر غذاهای کمی حاوی ویتامین دی هستند مانند زرده تخم مرغ، جگر، ماهی آب های شور و قارچ.پس بعید است تنها با خوردن غذا بتوان ویتامین دی کافی به بدن رساند.بنابراین راهی نیست جز اینکه از مکمل های ویتامین دی استفاده کنیم.

این متخصص روماتولوژی عفونت مداوم،  خستگی مفرط و ضعف، درد کمر و استخوان، افسردگی، نقص در توانایی ترمیم زخم، پوسیدگی دندان ها، ریزش مو و  درد عضلات را از علائم کمبود ویتامین دی دانست.

در افراد بالای ۵۰ سال احتمال کمبود ویتامین دی افزایش یافته و با افزایش سن خطر بروز بیماری ها افزایش می یابد. بزرگسالان ۱۹-۷۰ ساله باید روزانه ۶۰۰ واحد ویتامین دی دریافت کنند. افراد ۷۱ سال به بالا باید ۸۰۰ واحد از این ویتامین را دریافت نمایند. با آزمایش خون می توان میزان ویتامین دی موجود در بدن را مشخص کرد. به خاطر داشته باشید که وجود مقدار زیاد ویتامین دی در بدن می تواند اثرات منفی جدی بر سلامتی داشته باشد.

انتهای پیام/