نمک کم سدیم را بشناسیم/مصرف نمک زمینه ساز پوکی استخوان
نمک کم سدیم را بشناسیم/مصرف نمک زمینه ساز پوکی استخوان
نمک خوراکی، یک ماده شیمیایی متبلور، شورمزه و بدون بو است که اغلب از کلرید سدیم تشکیل شده است که در این مطلب در باره نمک مطالبی را می خوانیم.

به گزارش مهرنمافارس نسیم بهادری کارشناس واحد بهبود تغذیه جامعه مرکز بهداشت شهدای انقلاب گفت:سدیم موجود در نمک، نقشی اساسی در حفظ تعادل اسید و باز، تنظیم حجم پلاسما، انتقال پیام های عصبی و کارکرد مناسب عصبی عضلانی بدن دارد.

وی افزود:کل نمک مصرفی روزانه افراد (شامل نمک آشکار و پنهان) باید کمتر از پنج گرم باشد و به سبب فقر شدید ید در آب و خاک کشور ما و همچنین وجود ناخالصی های فراوان، از جمله فلزات سنگین در منابع نمک، همان میزان اندک مصرفی روزانه نیز باید از نوع یددار و تصفیه شده باشد.

بهادری با اشاره به نتایج تحقیقات و بررسی های علمی انجام شده اظهار کرد: دریافت زیاد نمک علاوه بر افزایش فشار خون، اثرات زیانبار دیگری نظیر افزایش احتمال بروز سکته قلبی، سرطان معده و آسم را نیز به همراه دارد و همچنین مصرف زیاد نمک سبب جدا شدن کلسیم از استخوان ها و دفع آن از ادرار می شود و از همین رو زمینه ساز بروز پوکی استخوان می شود؛ بنابراین برای کاهش خطر پوکی استخوان، مصرف نمک باید کاهش یابد.

او گفت:در حال حاضر برخی از تولید کنندگان، اقدام به تهیه نمک های کم سدیم کرده اند که در آنها، بخشی از کلرید سدیم با کلرید پتاسیم جایگزین شده است؛ اگر چه اینگونه نمک ها برای برخی افراد و بیماران از جمله مبتلایان به فشار خون مناسب است، اما هرگز نمی توان مصرف آن را به عموم جامعه توصیه کرد، چرا که استفاده از این نوع نمک برای برخی بیماران، از جمله مبتلایان به بیماری مزمن کلیه که رژیم غذایی آنها باید محدود از پتاسیم باشد، بسیار زیانبار است.

این کارشناس تاکید کرد:باید به این نکته توجه کرد که تنظیم تعادل پتاسیم یکی از وظایف اصلی کلیه است و در بیماران کلیوی، امکان دفع پتاسیم اضافی خون به طور کامل فراهم نیست، بنابراین مصرف منابع پتاسیم از جمله نمک های حاوی کلرید پتاسیم، برای این بیماران مناسب نیست.

 

بهادری توصیخ کرد:برای جلوگیری از خطرات احتمالی مصرف نمک های پتاسیم، مصرف این نوع نمک تحت نظر پزشک و از طریق داروخانه ها صورت گیرد.

انتهای پیام/