نخلستان‌ها در معرض آسیب جدی آفت سرخرطومی حنایی
نخلستان‌ها در معرض آسیب جدی آفت سرخرطومی حنایی
جهاد کشاورزی جهرم به نخل داران شهرستان جهرم در خصوص آفت سرخرطومی حنایی هشدار داد.

به گزارش مهرنما فارس، مدیر جهاد کشاورزی جهرم گفت: آفت سرخرطومی حنایی خرما در این شهرستان شناسایی و به نخلستان‌ها جهرم وارد شده است که می‌طلبد نخلداران جهرمی در این خصوص هوشیار باشند.

زمانی افزود: با توجه به آلودگی برخی نخلستان‌های شهرستان به آفت سرخرطومی حنایی خرما، انتقال پاجوش و تنه جوش خرما از این مناطق ممنوع است.

وی اظهار کرد: سوسک سرخرطومی حنایی، آفتی بسیار خطرناک است و خسارت آن تهدیدی بسیار جدی برای نخلستان‌های شهرستان جهرم به شمار می‌رود و لازم است که باغداران از هرس و زخمی کردن درختان خودداری کنند.

مدیر جهاد کشاورزی جهرم با بیان اینکه پرهیز از آبیاری بی‌رویه نخلستان‌ها به لحاظ بالا رفتن رطوبت لازم است افزود: استفاده از تله‌های فرمونی، ردیابی، شناسایی و سوزاندن درختان آلوده، عدم انتقال پاجوش از مناطق آلوده، عدم کاشت محصولات با نیاز آبی بالا در بین نخلستان، هرس برگ، حذف تنه جوش‌ها و پاجوش‌ها در وقت مناسب، از راه‌های جلوگیری و مهار این آفت است.

وی ادامه داد: زخم‌های ناشی از هرس برگ، جدا کردن تنه‌جوش و سوراخ‌های حاصل از فعالیت دیگر آفات، عامل مهمی در توسعه این آفت است و لازم است که زمان سم‌پاشی محل زخم با گل پوشانده شود و هرس در وقت مناسب و ماه‌های سرد سال که فعالیت آفت کمتر است انجام شود.

 

زمانی گفت: برای در امان ماندن از خسارت این آفت به باغداران توصیه می‌شود، به هنگام خرید پاجوش خرما و یا مشاهده موارد مشکوک با کارشناسان جهاد کشاورزی مشورت کنند.

وی اظهار کرد: همچنین باغداران و نخلداران شهرستان جهرم، نخیلات خود را به صورت جدی بررسی کنند و هرگونه خشکیدگی پاجوش و تنه جوش و ضعف درخت را به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جهرم (واحد حفظ نباتات) اطلاع دهند.

مدیر جهاد کشاورزی جهرم گفت: این حشره وارد تنه درخت خرما (پاجوش‌ها) می‌شود و حفره‌هایی درون تنه درخت خرما درست می‌کند و با تغذیه از نخل به آن آسیب می‌زند.