مکتب امام حسین (ع) مکتب مرگ بر آمریکا و اسرائیل است
مکتب امام حسین (ع) مکتب مرگ بر آمریکا و اسرائیل است
امام جمعه شیراز گفت: مکتب امام حسین علیه السلام، مبارزه با همه بی‌عدالتی، همه ظلم و همه عدم تقید به حق‌ها و همه استکبار‌ها است، مکتب امام حسین (ع) مکتب مرگ بر آمریکا و اسرائیل است.

به گزارش مهرنما فارس، آیت الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه امروز شیراز که مصادف با روز عاشورا بود، با بیان اینکه پایه و اصل انقلاب اسلامی، نهضت حسینی بوده و این در شعار‌های سال‌های اول انقلاب بسیار برجسته مشهود است، گفت: مسلما باور‌هایی که این انقلاب را به وجود آورده و استمرار می‌دهد، باور‌هایی است که در نهضت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام مطرح شده است.

 

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه در خطبه‌های نماز هفته‌های گذشته، مبحث امام شناسی، مطرح و دنبال شد، گفت: امام‌شناسی به واقع معنا، یک نوع از فلسفه سیاست‌ورزی و حکومت، در جامعه دینی است و ما باید این نوع حکومتی که قرآن و اسلام مطرح کرده را در مقابل انواع دیگر حکومت که در دنیا مطرح است بتوانیم به وضوع تبیین کنیم.

 

او با تاکید براینکه باید نقاط برتر این تفکر دینی و الهی بر همه انواع حکومت‌ها به خوبی نشان داده شود، به بخشی از نامه حضرت امام حسین (ع) به مردم کوفه نازل بر امام شناسی پرداخت و خاطرنشان کرد: بخش مهمی از جهاد تبیین که رهبر معظم فرمودند ناظر به همین نکات مربوط به امامت، ولایت و رهبری امت است.

 

امام جمعه شیراز با یادآوری اینکه در نامه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به مردم کوفه نکات بسیاری وجود دارد، به سطر پایانی این نامه پرداخت و یادآور شد که حضرت اباعبدالله، در این نامه ۴ ویژگی برای امام مطرح فرمودند که عمل به قرآن، گرفتن عدالت با قوت، مجازات بر پایه حق و وقف تمام وجود خود برای خدا، این ویژگی‌ها است.

 

او در خصوص ویژگی اول، گفت: در جمله‌ای که امام حسین علیه السلام فرموده نکاتی را می‌توان استفاده کرد؛ اول اینکه قرآن کتاب حکومت و کتاب سیاست است و سیاست ما از دیانت ما جدا نیست، نگویند که قرآن را بغل بگیر و کنار مسجد بشین و بخوان یا برای مرده‌ها بخوان، چه کار به سیاست و حکومت دارید.

 

دژکام خاطرنشان کرد: امام در منطق حسین ابن علی، کسی است که به قرآن عمل می‌کند، این قرآن باید فهمیده شود؛ قرآن از جامعه مسلمانان چه می‌خواهد؟ باید یک بار تلاش کرده و در این جوی که دشمنان در آن برای فروکاستن جایگاه قرآن تلاش گسترده‌ای می‌کنند، آن را به جامعه جهانی به خوبی معرفی کرده و اثبات کنیم که این کتاب، کتاب زندگی، سیاست، معنویت، اقتصاد و ارتباط با خداوند متعال است؛ همه ابعاد وجودی انسان به واسطه قرآن رشد می‌کند و بالا می‌رود.

 

امام جمعه شیراز همچنین گفت: امام حسین فرمود امام کسی است که علم به کتاب دارد، دانش قرآن دارد؛ بلکه فرمود امام کسی است که به قرآن عمل می‌کند؛ داشتن دانش قرآنی لازمست، اما کافی نیست؛ دانستن یکی از شرایط عمل کردن به شمار می‌رود، اما امام جامعه کسی است که به قرآن عمل کند.

 

او با بیان اینکه برای اینکه قرآن عملیاتی شود باید چند مرحله را بگذرانیم، مرحله اول را دانش به این کتاب دانست و اینکه خدا چه می‌خواهد و ما در این زمینه الآن کجا هستیم؟، گفت: مگر نمی‌گوییم می‌خواهیم به انتقام خون حسین، زمینه را برای ظهور امام زمان (عج) فراهم کنیم، برای این مهم باید بدانیم که قرآن چه خواسته و دانش نسبت به معارف قرآنی در جامعه چه میزان است.

 

امام جمعه شیراز با تاکید براینکه آموزش و فهم معانی و مفاهیم قرآن باید عمومی شده و زمینه برای اجرای آن‌ها فراهم شود، گفت: اگر می‌خواهیم که به قرآن عمل شود باید این خواست را به اشکال مختلف نشان دهیم، یکی از این اشکال همین عزاداری‌هاست؛ یکی از معانی سینه‌زنی و زنجیرزنی و سوگواری برای اباعبدالله، همین خواست عمل به قرآن است، می‌خواهیم بگوییم ما طرفدار حسین (ع) هستیم و آن امام خواستار عمل به قرآن بوده است.

 

او با بیان اینکه باید عمل به قرآن را به جهانیان اعلام کنیم، گفت: این عزاداری‌هایی که همه شاهد بودید که پیروان اباعبدالله چه غوغایی به راه انداختند؛ یک معنا دارد و آن اینکه جهان استکبار و دشمنان خدا بدانند که این ملت به تبعیت از اباعبدالله تا پای خونش برای اجرای احکام الهی ایستاده است.

 

دژکام به ۲ نکته در خطبه دوم پرداخت و گفت: مسئله اول، روز دوازدهم محرم، به حسب آنچه که در تقویم دینی مشهور است، روز شهادت امام سجاد است، مسلما ادب و احترام به ساحت امام چهارم می‌شود، اما یک روایت دیگر در باب شهادت امام سجاد ۲۵ محرم است؛ لذا برای آنکه بهتر و بیشتر به این مهم بپردازیم، روز ۲۵ محرم برای عرض ادب و ارادت به امام سجاد، انتخاب شده است.

 

نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به اینکه در شیراز، مراسم خطبه خوانی و عزاداری امام سجاد، روز ۲۵ محرم در حرم حضرت علی‌ابن حمزه (ع) برگزار می‌شود، از همه خواست که برای برگزاری هرچه باشکوهتر این مراسم تلاش و همراهی کنند.

 

او یادآور شد که روز سیزدهم محرم، روز خاکسپاری پیکر شهدای کربلا است، اهمیت برپایی مراسم در این روزرا یادآوری کرد و گفت: خوشبختانه در شیراز رسمی وجود دارد که عزاداران مسیر حرم شاهچراغ تا حرم امام زاده ابراهیم را در بزرگداشت این روز طی می‌کنند؛ لذا همگان برای پاسداشت و برگزاری هرچه بهتر این مناسبت همراهی داشته باشند.

 

امام جمعه شیراز با اشاره به بخشی از سخنان امام حسین (ع) در سفر به سمت کربلا، گفت: آمریکا و اسرائیل و همپیمانان آنان، حقوق بشر را بازیچه خود قرار داده و هروقت که می‌خواهند بر سر یک کشور اسلامی می‌کوبند، ما باید خطاب به آنان بگوئیم که اگر می‌خواهید حقوق بشر را یاد بگیرید، باید مکتب امام حسین (ع) را یاد بگیرید.

 

دژکام گفت: متاسفانه آمریکا و اسرائیل در طول ۲۰ تا ۳۰ سال گذشته ظلمی نبوده که نسبت به مسلمانان نکرده باشند، در افغانستان، عراق، سوریه و البته در محوری‌ترین عرصه مقاومت، یعنی فلسطین خون چند مسلمان از چنگال اسرائیل و آمریکا می‌چکد، مکتب امام حسین علیه السلام، مبارزه با همه بی‌عدالتی، همه ظلم و همه عدم تقید به حق‌ها و همه استکبار‌ها است، مکتب امام حسین (ع) مکتب مرگ بر آمریکا و اسرائیل است.