مغز دوم انسان را بشناسیم
مغز دوم انسان را بشناسیم
مغز یکی از حسّاس‌ترین و پیچیده‌ترین اعضای بدن در همه مهره‌داران و بیشتر بی‌مهرگان است ودر انسان، مغز و نخاع مجموعاً بخش دستگاه عصبی مرکزی (CNS) را تشکیل می‌دهند که وظیفه آن دریافت وضعیت درونی و بیرونی بدن از دستگاه عصبی پیرامونی (PNS) موجود در نقاط مختلف بدن، پردازش پیام‌های دریافتی و صدور فرامین مرتبط می‌باشد.

به گزارش  مهرنما مغز دوم در روده شما ممکن است قبل از مغز در سر شما تکامل یافته باشد. یکی از نکات مهم در خصوص مغز دوم ما این است که باکتری‌های روده نه تنها اشتهای ما را کنترل می‌کنند بلکه در خلق و خوی ما هم تاثیر گذارند.سیستم عصبی روده‌ای (ENS) در روده ما بسیار شبیه دیگر شبکه‌‌های عصبی در مغز و نخاع عمل می‌کند. به حدی که اغلب «مغز دوم» نامیده می‌شود.این کشف به این معنی است که ENS از یک شبکه مداری پیشرفته‌تر تشکیل شده است که بخش وسیع‌تری از روده را در بر می‌گیرد و شامل تعداد بیشتری از انواع مختلف نورون‌هاست که به طور همزمان کار می‌کنند.

سیستم عصبی روده افزون بر کنترل سیستم گوارشی دارای یک اثر شگفت آور در خلق و خو و رفتار ماست. حدود نیمی از دوپامین و ۹۰ درصد از سروتونین، دو هورمون مرتبط با احساسات خوب را باکتری‌های روده ما تولید می‌کنند. برخی از مطالعات نشان می دهد که خوردن ماست پروبیوتیک که باکتری‌های خوب به آن اضافه شده است در درمان افسردگی و اضطراب افراد تاثیر مثبت دارد .افزون  بر این باکتری‌های روده سالم در انعطاف پذیری بالاتر فرد در برابر احساسات منفی موثر است و حس بخشندگی را تقویت می کند و در روابط اجتماعی تاثیرگذار است. نتایج این تحقیقات در Communications Biology منتشر شده است.

  • نویسنده : رضا قائمی منش
  • منبع خبر : خراسان