مبارزه با سوسک سرخرطومی در سطح ۲۶۵۰هکتار از نخلستان‌های قیروکارزین
مبارزه با سوسک سرخرطومی در سطح ۲۶۵۰هکتار از نخلستان‌های قیروکارزین
مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون کار ردیابی سوسک سرخرطومی خرما در سطح ۲۶۵۰ هکتار انجام شده است

به گزارش مهرنمافارس محمد حیدری با بیان اینکه سوسک سرخرطومی حنایی به‌عنوان یکی از خطرناک‌ترین آفت‌های درختان نخل به شمار می‌رود می‌شود اظهار کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا کنون در سطح ۲۶۵۰ هکتار از نخیلات شهرستان پایش، کنترل و مبارزه با آفت خطرناک سوسک سرخرطومی حنایی خرما انجام شده است.

وی با اشاره به توزیع رایگان حدود ۱۲۰ لیتر انواع حشره کش و ۴۲۰تله های فرمونی ، ۶۷۰۰ قرص فسفیدآلومنیوم ، نایلون بیش از یک لوله بین نخلکاران اظهار داشت: عملیات مبارزه با این آفت بلافاصله پس از شناسایی نخل آلوده انجام میگیرد.
وی بیان کرد: در جریان ردیابی و مبارزه با سوسک سرخرطومی حنایی تعداد ۷۱۲ اصله خرما آلوده تشخیص داده شده که تیمار ۶۴۶اصله درخت خرما انجام و ۶۷ اصله نخل نیز بدلیل میزان بالای خسارت وارده شده امحا شد.

حیدری گفت : آفت سرخرطومی خرما علاوه بر خسارت مستقیم که از بابت تغذیه لارو آفت از تنه درخت و آوندهای آن انجام می شود عامل ورود عوامل قارچی و باکتریایی به داخل تنه بوده که در نهایت درصورت عدم مبارزه به موقع باعث مرگ درخت می شود.
این مقام مسئول به کشاورزان نیز توصیه کرد:جلوگیری از نقل و انتقال بدون ضابطه پاجوش نخل مهم‌ترین و کلیدی‌ترین فاکتور در جلوگیری از گسترش آلودگی به‌شمار می‌آید