ضرورت اصلاح و بازنگری در برخی قوانین
ضرورت اصلاح و بازنگری در برخی قوانین
امام جمعه شیراز:مجلس انقلابی وظیفه اصلاح قوانین را دارد و قوانینی که در مسیر خدمت و برقراری عدالت، برای مدیران دست و پاگیر هستند باید اصلاح شوند.

به گزارش مهرنما فارس نماینده، ولی فقیه در استان فارس در خطبه‌های نمازجمعه امروز شیراز، گفت: عدالت جزو ارزش‌ها و اهداف انقلاب اسلامی است که باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا به آن دست پیدا کنیم.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام افزود: متأسفانه ما از روز‌های اول انقلاب با بی‌عدالتی آمریکا با مردم ایران رو به رو بودیم و بی عدالتی و ظلمی که آمریکا از روز‌های اول انقلاب نسبت به ملت ایران کرده است هنوز هم ادامه دارد و تمدید کردن تحریم‌ها علیه ایران نشان از ادامه یافتن این بی عدالتی دارد.
آیت‌الله دژکام گفت: توقع ما این است که در کشور کسی که مسئول و مدیر می‌شود باید از خدا بترسد و به مردم ظلم نکند. اما متأسفانه در حال حاضر ظلم‌ها و بی عدالتی‌های به بحث عدالت در کشور لطمه زده است.
وی گفت: هفته گذشته رئیس جمهوری و رئیس دستگاه قضایی در این مورد به صورت جامع صحبت کردند. اما جای سوال است که چرا تذکرات و سخنان مقامات ارشد کشور از سوی سایر مدیران عملیاتی نمی‌شود؟
آیت الله دژکام افزود: درحال حاضر مدیران عالی رتبه کشور اراده قدرتمندی برای اجرایی کردن امورات و اقدامات اساسی در کشور دارند و اراده اجرایی کردن در رده مدیران عالی رتبه کشور قوی است و به نظر می‌رسد مشکل در بخش مدیران رده میانی است.
وی اضافه کرد: بسیاری از مدیران رده میانی کشور، عدم اختیار را از عمده‌ترین مشکلات برای اجرایی نشدن اقدامات اساسی و عدالت در کشور می‌دانند.

امام جمعه شیراز بیان داشت: برای دستیابی به اهداف مان در کشور باید این نکته را مدنظر قرار بدهیم که اگر مقررات و قوانین مشکل داشته باشد با تذکر دادن هم نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم. مقررات باید اجازه انجام کار‌هایی را به مدیران رده میانی بدهد و دست آن‌ها را برای انجام امور مهم کشوری باز بگذارد.
وی گفت: رییس جمهور  هفته گذشته در جلسه‌ای که اعضای دولت هم حضور داشتند اعلام کرد که باید اختیارات مدیران استانی را متناسب با توقعی که از آن‌ها داریم افزایش بدهیم وگرنه مدیران نمی‌توانند کاری از پیش ببرند.
او ادامه داد: البته کسانی که مسئول گزینش مدیران هستند باید شایسته گزینی را مورد توجه قرار دهد و معیار‌ها و ملاک‌های انتخاب مدیر بایستی با رویکرد شایسته گزینی باشد. اگر کسی شایستگی، علم و آگاهی لازم را ندارد نباید به عنوان مدیر انتخاب شود.
وی گفت: دلسوزی و خداترسی مدیران موجب می‌شود از بسیاری مشکلات، بی عدالتی‌ها و تخلفات احتمالی جلوگیری شود. البته به این موارد در نماز جمعه و از سوی ائمه جمعه همواره اشاره می‌شود و ائمه جمعه همیشه تذکرات خود را از پشت تریبون می‌دهند، اما مدیران باید بنشینند، فکر کنند و آنچه مقتضای عدالت است  برای مردم انجام دهند.
آیت الله دژکام یادآوری کرد: مردم اگر مطمئن شوند مدیران در حال خدمت به آن‌ها هستند پای سختی‌ها و دشواری‌ها می‌ایستند. همچنان که تا کنون ایستاده اند و پس از این هم خواهند ایستاد.

وی اضافه کرد: روز یکشنبه ۲۳ آبان ماه میلاد امام حسن عسکری (ع) را در پیش داریم و در میانه هفته هم رحلت حضرت معصومه (س) است که مردم قم به صورت ویژه برنامه‌های مربوط به این روز را برگزار می‌کنند. اما مقام حضرت معصومه محدود به قم، شیراز و شهر‌های مذهبی نیست و همه ملت ایران می‌بایست به پیشگاه حضرت معصومه (س) ادای احترام کنیم.
امام جمعه شیراز در خطبه‌های اول نمازجمعه نیز گفت: معنویت اسلامی برخاسته از تفکر است و در اسلام سفارش شده که اگر می‌خواهید معنویت داشته باشید باید اهل تفکر باشید.

  • منبع خبر : صدا و سیما