سالانه بیش از ۳۰۰ پیوند کلیه در فارس انجام می‌شود
سالانه بیش از ۳۰۰ پیوند کلیه در فارس انجام می‌شود
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از انجام سالانه بیش از ۳۰۰ پیوند کلیه برای بیماران مزمن کلیوی در فارس خبر داد و آن را نمودی از توانمندی مجموعه سلامت استان در این حوزه عنوان کرد.

به گزارش مهرنما فارس اورنگ ایلامی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه بیست و سوم تا سی ام آبان ماه هرسال، با عنوان «هفته حمایت از بیماران کلیوی» در کشور نامگذاری شده است، افزود: در حال حاضر به یک هزار و ۸۰۶ بیمار دیالیز خونی و ۱۱۵ بیمار دیالیز صفاقی در مراکز دیالیز استان ارائه خدمت می‌شود.

او افزود: بیمارانی که به تشخیص پزشک معالج خود نارسایی مزمن کلیوی دارند و نیاز به یکی از روش‌های جایگزین کلیه دارند، بیمار خاص محسوب شده و پس از تعریف شدن کُد خاص در سامانه‌های بیمه‌ای تحت پوشش بیماران، ضمن رایگان شدن خدمات دیالیز، مطابق بسته خدمتی ارایه شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحت پوشش قرار می‌گیرد.

ایلامی از ارائه خدمات رایگان پاراکلینیک مانند آزمایش، سونوگرافی، رادیولوژی، خدمات دندانپزشکی، ارائه تعدادی از دارو‌ها و خدمات بستری به این گروه از بیماران خبر داد و گفت: در سال گذشته به ۱۶۲ بیمار کلیوی نیازمند، بیش از هشت میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه با همکاری بانک‌های عامل استان پرداخت شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه راه‌اندازی و توسعه بخش‌های همودیالیز و دیالیز صفاقی، نوسازی تجهیزات بخش‌های دیالیز و هماهنگی در امور مربوط به بیماران پیوندی از جمله مهم‌ترین رسالت‌های اداره بیمارن خاص این معاونت است، اضافه کرد: از ابتدای همه گیری کووید ۱۹ با برگزاری نشست‌های زیرمجموعه دانشگاه ابلاغ شده است.

ایلامی با تاکید بر همکاری همه جانبه با انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان در راستای بهبود ارائه خدمات به بیماران کلیوی استان، غربالگری بیماران با انجام تست PCR، جداسازی بیماران مبتلا، در اولویت قرار دادن واکسیناسیون کووید ۱۹ و آنفلوآنزا در بیماران کلیوی را از جمله اقدامات انجام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این زمینه نام برد.

انتهای پیام/