ساخت نرم افزار درمان صرع‌های ژنتیک در شیراز
ساخت نرم افزار درمان صرع‌های ژنتیک در شیراز
پزشکان دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق به طراحی و ساخت نرم افزار درمان صرع‌های ژنتیک شدند.

به گزارش مهرنما فارس، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: این نرم افزار برای نخستین بار در جهان طراحی و اجرا شده است و پزشکان از تمامی کشور‌ها می‌توانند از آن برای معالجه بیماران استفاده کنند.

دکتر مهرداد شریفی از طراحی و اجرای این نرم افزار به عنوان یک نمونه موفق کاربرد استفاده از فناوری بر بالین بیمار نام برد و گفت: مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز همواره در ارایه طرح‌های نوین پیشرو بوده و از تمامی طرح‌های پژوهشی و نوآورانه همچون به کارگیری هوش مصنوعی در علوم پزشکی حمایت می‌کند.

 

دکتر علی اکبر اسدی پویا، استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مبتکر این طرح که پیش از این نیز در زمره دانشمندان یک درصد برتر جهان معرفی شد در این خصوص گفت: به طور میانگین یک درصد افراد جامعه دچار بیماری صرع هستند.

 

دکتر اسدی پویا با اشاره به اینکه آمار‌ها نشان می‌دهد در کشور ایران نیز بیش از هشتصد هزار نفر به بیماری صرع مبتلا هستند، افزود: درصد قابل توجهی از این بیماران به انواع صرع‌هایی مبتلا هستند که دلیل ژنتیکی دارد.

 

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه تا کنون بیش از ۲ هزار ژن مرتبط با بیماری صرع در جهان شناسایی شده است، ادامه داد: محققان کشور استرالیا موفق شدند ارتباط قطعی ۹۵۴ ژن را با بیماری صرع مشخص کنند.

 

او طراحی و ایجاد نرم افزار get را نتیجه تلاش‌های یک تیم تحقیقاتی ۲۳ نفره از نخبگان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بررسی بیش از ۸ هزار مقاله علمی دانست.

 

این پزشک فوق تخصص بیماری صرع گفت: در این نرم افزار بر اساس ژن شناسایی شده نوع درمان و اطلاعات مرتبط با بیماری در اختیار پزشک معالج قرار می‌گیرد.

 

دکتر اسدی پویا با اشاره به اینکه این نرم افزار برای نخستین بار در جهان طراحی و اجرا شده و مشابه خارجی ندارد، اظهار کرد: این نرم افزار به صورت رایگان و با هدف کمک به درمان بیماری صرع در اختیار جامعه پزشکی جهان قرار می‌گیرد.