رشد ۶۲ درصدی صادرات در فارس
رشد ۶۲ درصدی صادرات در فارس
فارس در تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه صادرات و واردات کالاها پیشتاز شد.

به گزارش مهرنما فارس ،  ایوب زارعی مدیرکل گمرک استان فارس با تاکید بر فرمایشات رهبری در رابطه با صادرات و واردات اشاره کرد که ایشان فرمودند: “انتظار این است که رشد صادرات غیرنفتی به گونه‌ای پیش رود که بخش صادرات بر واردات غلبه پیدا کند” به بیان عملکرد گمرکات استان فارس در هفت ماهه سال ۱۴۰۲ پرداخت و بیان کرد:در هفت ماهه سال جاری صادرات از طریق گمرکات استان ،به میزان ۵۳۷۱۱۴ تن کالا به ارزش ۴۲۵میلیون ۸۴۲ هزار دلار بوده که در مقایسه با هفت ماهه سال ۱۴۰۱ از لحاظ وزنی ۶۲ درصد و از نظر ارزشی ۴ درصد افزایش داشته است.در هفت ماهه سال جاری ۲۸۵نوع کالا به ۵۵ کشور جهان صادر شده که عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان فارس ،شامل شمش آلومینیوم،شمش فولادی ،کود اوره ، بستنی، شیرین بیان و سایر کالاها می باشد.

 

وی افزود:عمده ترین کشورهای هدف صادرات از گمرکات استان فارس به ترتیب ۴۰ درصد به ترکیه، ۳۰ درصد اندونزی ، ۱۰ درصد چین، ۶ درصد عراق، ۲ درصد افغانستان و ۱۲ درصد به سایر کشورهای هدف بوده است.

 

وی میزان در آمد گمرکات استان فارس را ۶٫۱۳۹٫۹۲۸٫۸۳۲ (هزار ریال) اعلام کرد و اظهار داشت : در هفت ماهه سال ۱۴۰۲ در آمد گمرکات استان فارس نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۷ درصد رشد داشته است.

 

مدیر کل گمرکات فارس در مورد واردات کالا از طریق گمرکات فارس بیان کرد:در هفت ماهه سال جاری ۱۰۲ هزار ۷۲۱ تن کالا به ارزش ۱۷۳ میلیون و ۲۴۵ هزار دلار از طریق گمرکات استان به کشور وارد شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ از نظر وزنی رشد ۸- درصد و از نظر ارزشی رشد ۴- درصدی را نشان می دهد.

 

زارعی افزود:عمده ترین کشورهای مبدا واردات به گمرکات استان فارس به ترتیب چین با ۴۹ درصد، هند ۲۳درصد ، ترکیه ۶ درصد، ایتالیا ۴ درصد ،آلمان ۳ درصد و سایر کشورها ۱۵ درصد می باشند.

 

مدیر کل گمرک فارس خاطر نشان کرد:تلاش ما در مجموعه گمرکات فارس بر این موضوع استوار بود که بتوانیم گام های مؤثری در جهت منویات مقام معظم رهبری برداشته و اینک شاهد این موضوع هستیم که میزان صادرات کالا از گمرکات استان فارس از واردات پیشی گرفته و واردات استان چه از نظر وزنی و چه از نظر ارزشی رشد منفی داشته است.