رشد ۵۳ درصدی بودجه شهرداری شیراز در سال آینده
رشد ۵۳ درصدی بودجه شهرداری شیراز در سال آینده
در نشست مشترک رئیس و اعضا شورای اسلامی شهر و شهردار کلانشهر شیراز بودجه سال آینده شهرداری شیراز به مبلغ ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تصویب و اعلام شد.

به گزارش مهرنما فارس، محمد حسن اسدی شهردار شیراز با بیان اینکه این نوید را می‌دهیم که بودجه سال ۱۴۰۱ محقق می‌شود، گفت: پیشنهاد شهرداری برای مبلغ بودجه ۲۱ هزار میلیارد تومان بود، اما با توافق و تکلیف شورا، مبلغ ۲۴۰۰ میلیارد تومان به مبلغ بودجه اضافه شد و در نهایت بودجه شهرداری شیراز با مبلغ ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مصوب شد.

او گفت: بودجه سال جاری با ۳۰۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۴۰۰ بود که در نهایت شهرداری بودجه متمم ۱۸ هزار میلیارد تومانی را ارائه کرد و شورای شهر شیراز با لحاظ تغییراتی متمم را پذیرفت و تصویب شد.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه برخی اعضای شورا اعلام کرده که بودجه به آن‌ها ابلاغ نشده است، گفت: اعضای شورا بودجه را ابلاغ شده تصور کنند. چرا که بودجه مصوب می‌شود و بزودی به هر یک از اعضا ابلاغ خواهد شد.

 

شهردار شیراز گفت: از بودجه تعیین شده برای سال آینده مبلغ ۴۱۴۰ میلیارد تومان بودجه جاری بوده که معادل ۱۷.۶ درصد است و ۱۷ هزار و ۸۱۰ میلیارد تومان معادل ۸۰ درصد بودجه حوزه عمرانی و ۵۵۰ میلیارد تومان مربوط به بدهی و دیون که معادل ۲.۴ درصد است و شهرداری باید آنرا پرداخت کند.

 

رییس شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست همچنین در سخنانی اظهار داشت: بودجه شهرداری شیراز برای سال آینده به مبلغ ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در دو بخش هزینه و درآمد به تصویب شورای اسلامی شهر شیراز رسیده است.

 

مهدی طاهری در این نشست از شهردار شیراز درخواست کرد تا جدول دیون به تفکیک در حوزه اوراق مشارکت و تسهیلات به صورت مکتوب منتشر شود.

 

طاهری گفت: این درخواست درد دل ماست که چرا وام‌هایی که باید طی چهار سال پرداخت میشد، اما انجام نشد و امروز باید چند برابر از جیب مردم شهر شیراز پرداخت شود.

 

او گفت: باید بپذیریم که این اجحاف بزرگی است که در حق مردم شهر شیراز شده و نیاز است اصل اطلاعات یکبار برای همیشه به شکل واضح و روشن برای اطلاع همگان منتشر شود.

 

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه به تشریح برخی از بخش‌های بودجه سال آینده پرداخت و گفت: بخش هزینه به مبلغ ۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان معادل ۱۷.۶ درصد و مبلغ ۱۷ هزار و ۸۱۰ میلیارد تومان بخش عمران که معادل ۸۰ درصد بودجه است.

 

طاهری گفت: بالغ بر ۵۵۰ میلیارد تومان میزان بدهی عمرانی و دیون بوده که معادل ۲.۴ درصد است و شهرداری باید آنرا پرداخت کند.

 

رییس شورای اسلامی شهر شیراز همچنین گفت: بودجه شهرداری شیراز در سال آینده نسبت به بودجه سال ۱۴۰۱ رشد ۵۳ درصدی دارد و در قیاس با متمم مصوب شده در سال جاری، بالغ بر ۳۱ درصد پیشرفت دارد.

 

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز عنوان کرد: بودجه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری نسبت به سال گذشته که ۱۶۰۰ میلیارد تومان بوده است یک جهش قابل قبولی برای آن ایجاد شده و به رقم ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

 

مسعود زارعی ابزار کرد: از بودجه تعیین شده برای این کمیسیون مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد تومان در مناطق صرف اقدامات اجرایی در حوزه‌های حفظ و نگهداری و توسعه خواهد شد.

 

او با اشاره به اینکه نیمی دیگری از بودجه این کمیسیون در بخش توسعه و تقویت زیر ساخت خدمات شهری هزینه خواهد شد، گفت: احداث تصفیه خانه‌های محلی در باغات قصردشت، خرید نردبان ۵۶ متری آتش نشانی، نوسازی مجموعه ناوگان موتوری شهرداری، ساخت مخازن بتنی در مناطق یازده گانه برای تأمین و ذخیره آب بوستان‌ها و فضای سبز، توسعه تفکیک صنعتی پسماند و تکمیل المان‌های شهری از جمله پروژه‌هایی است که نیم دیگری از بودجه خدمات شهری کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا در آن هزینه خواهد شد.

 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه، املاک و امور حقوقی شورای شهر شیراز ضمن تشریح جزئیات بودجه ۱۴۰۲ اظهار داشت: یکی از مسائل مهمی که در بودجه سال آینده در دستور کار قرار گرفت آنست که حوزه هزینه‌های عمرانی بودجه کاملا برنامه محور است و هیچ کد هزینه‌ای در بودجه عمرانی نیست که برای آن کد برنامه تعریف نشده باشد.

ابراهیم حسینی این اقدام را مهم‌ترین شاخصه بودجه ۱۴۰۲ دانست و گفت: بودجه کاملا برنامه محور و براساس سیاست‌های شورا بر موضوعاتی همچون اختصاص ۳ درصد از بودجه به حوزه محرومیت زدایی در محلات و ۱۵ درصد فعالیت‌های فرهنگی و کاهش آسیب‌های اجتماعی بوده که به آن توجه شده است.

 

او گفت: در بودجه مصوب، هزینه درآمد‌های پایدار سال جاری نسبت به متمم سال گذشته ۱.۲ درصد افزایش داشت.

 

حسینی گفت در ارتباط با بخش هزینه ای، در بودجه سال گذشته که رقمی بالغ بر ۶ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومانی بود بالغ بر ۳۸ درصد مربوط به هزینه جاری بود. این در حالیست که در بودجه سال آینده ۱۷.۶ درصد مربوط به هزینه جاری است.

 

این عضو شورا با بیان اینکه هزینه جاری نسبت به بودجه جاری متمم ۲.۳ درصد کاهش دارد، گفت: تلاش اعضای شورای بر آن بوده تا هزینه‌های جاری کاهش یابد و اصل بودجه و اعتبارات به سمت حوزه زیرساختی و عمرانی جهت یابی شود.

 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، املاک و امور حقوقی شورای شهر شیراز ادامه داد: در هنگام تأیید بودجه توسط استانداری و فرمانداری، شرح بودجه بر روی سایت شورای اسلامی شهر شیراز قرار خواهد گرفت و شهروندان می‌توانند نسبت به کلیه موضوعات مطلع شوند.

 

حسینی یادآور شد: امسال به صورت خاص بیش از هزار و ۱۸۵ میلیارد تومان برای خرید زمین با دو هدف اجرای طرح تفصیلی شهر و خرید زمین برای ثروت، بودجه اختصاص یافته است.

 

او گفت: در بودجه سال آینده همچنین در برابر برخی درآمدها، هزینه تعریف شد که برای هزار میلیارد تومان درآمد ستاد باغات به همین میزان هزینه تعریف شده است که این موضوع در بودجه پیش بینی و باید تحقق یابد.

 

بدهی‌های شهرداری دیگر موضوع مورد اشاره حسینی بود و گفت: بخش زیادی از بدهی‌های شهرداری پرداخته شده است، اما به جهت فعالیت‌های گسترده‌ای که در دستور کار بوده، قدری بدهی جدید ایجاد شده است.