دو کتابخانه عمومی در شهر نی ریز افتتاح و بازگشایی شد
دو کتابخانه عمومی در شهر نی ریز افتتاح و بازگشایی شد
آیین افتتاح کتابخانه مشارکتی امام جعفر صادق(ع) و بازگشایی کتابخانه عمومی استاد احمد نی ریزی در هفته کتاب برگزار شد.

به گزارش مهرنما فارس همزمان با بیست و نهمین دوره هفته کتاب، صبح امروز ۲۶ آبان ماه طی مراسمی با حضور روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و مراد هدایت، فرماندار شهرستان نی ریز کتابخانه مشارکتی امام‌جعفر صادق(ع) افتتاح و کتابخانه عمومی استاد احمد نی‌ریزی بازگشایی شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در این آیین ضمن قدردانی از همت خیرین برای راه اندازی این دو کتابخانه، تصریح کرد: مشارکت اجتماعی در  همه دنیا مرسوم است اما در کشور مشارکت اجتماعی با اعتقادات ما قرین است که نتیجه آن افتتاح کتابخانه برای مردم است.
روح الله منوچهری با اشاره به اینکه کتابخانه های عمومی یک نهاد عمومی غیردولتی است، گفت: وظیفه کتابخانه ها خدمت رسانی به مردم است، اما برای این نهاد اعتباری برای ساخت کتابخانه پیش بینی نشده است، با این وجود  انجمن های کتابخانه ها فعال هستند و تلاش می کنند که زمینه ارائه این خدمت را فراهم کنند تا کتابخانه به عنوان جامعه خدمت رسان بیشتر در دسترس باشند.
منوچهری با اشاره به کتابخانه احمد نی ریزی، تصریح کزد: کتابخانه استاد احمد نی ریزی از زمان افتتاح بیش از بیست سال است که در ساختمان استیجاری مستقر بود و اکنون  با تدبیری که اندیشیده شد امروز ساختمان جدید در منطقه ای از شهر نی ریز که کتابخانه نداشت افتتاح شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی در ادامه با اشاره به طرح کتابخانه سیار، اضافه کرد: کتابخانه سیار از پتانسیل هایی است که خدمات را به جامعه بیشتری ارائه می کند، ایجاد کتابخاته سیار برای شهرستان نی ریز نیز در حال پیگیری است‌.
منوچهری همچنین گفت: سرانه فضای کتابخانه ای در شهرستان نی ریز در مقایسه با میانگین استانی جایگاه بهتری دارد. هرچند بیشتر کتابخانه ها در مرکز شهرستان واقع شده و شهر قطرویه و برخی از روستاهای نی ریز محروم هستند. امیدواریم با برنامه ریزی مناسب و همکاری خیرین کتابخانه های عمومی در شهرها و روستاهای واجد شرایط کتابخانه افتتاح شود.
مراد هدایت، فرماندار نی‌ریز نیز در آیین افتتاح کتابخانه ها با اشاره به تمرکز کتابخانه های عمومی در مرکز شهرستان تصریح کرد: بخش قطرویه با توجه به جمعیت کثیری نیاز به کتابخانه دارد با یکی از بنگاه های اقتصادی برای این کار رایزنی شده است.
وی با اشاره به اینکه شهرستان نی ریز به کتابخانه سیار نیاز دارد، افزود: افتتاح کتابخانه سیار را با همکاری خیرین پیگیری می کنیم تا با راه اندازی کتابخانه بخش از روستاهای شهرستان از نعمت کتابخانه بهره مند شوند.
وی تاکید کرد: انجمن کتابخانه های عمومی  تلاش دارد تا در تمامی نقاط شهرستان، کتابخانه دار شوند.
هدایت با بیان اينکه کتابخانه عمومی نهادی مردمی است، از خیرین خواست در حوزه کتابخانه ها سرمایه گداری کنند و گفت هدف امام حسین(ع)  که تحقق احیای امر به معروف و نهی از منکر است را می توان با ایجاد کتابخانه محقق کرد.
گفتنی است طی این مراسم، در مجموع ۲۱۰۰ متر فضای کتابخانه ای به بهره برداری رسید. کتابخانه مشارکتی امام‌جعفر صادق(ع) با همکاری آیت الله سیدمحمد فقیه، عضو مجلس خبرگان رهبری و سیدجواد فقیه امام جمعه موقت شهرستان نی ریز به ابعاد ۱۸۰۰ متر تجهیز و افتتاح شده است. این کتابخانه دارای ۱۷  هزار جلد کتاب از جمله چندین نسخ خطی است. همچنین ساختمان جدید کتابخانه استاد احمد نی ریزی که به  همت جمعی از خیرین در ابعاد ۳۰۰ واگذار شده است‌. این در حالی است که کتابخانه استاد احمد نی ریزی تاکنون در ساختمان استیجاری مستقر بوده است.

 

انتهای پیام/