دستگیری کلاهبردار ۱۰۰ میلیاردی در فارس
دستگیری کلاهبردار ۱۰۰ میلیاردی در فارس
جانشین فرمانده انتظامی استان فارس از شناسایی و دستگیری یک کلاهبردار که مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال از ۸۰۰ نفر در سراسر کشور کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

به گزارش مهرنما فارس، سردار یوسف ملک زاده جانشین فرمانده انتظامی استان فارس در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار کرد: مأموران پلیس فتا در پی دریافت چندین شکوائیه پیرامون کلاهبرداری از طریق فضای مجازی، موضوع را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار دادند.

او افزود: در بررسی‌ها مشخص شد که فرد کلاهبردار ضمن ایجاد و راه اندازی یک سایت جعلی و چندین درگاه بانکی و تبلیغ انواع گوشی‌های تلفن همراه و کالا‌های دیگر در این سایت، پس از مدتی اعتماد سازی از شهروندان و به ویژه عمده فروشان تلفن همراه، ضمن گرفتن سفارش کالا، به آن‌ها کالایی تحویل نداده و از این طریق اقدام به اغفال و کلاهبرداری از آنان کرده است.

 

این مقام انتظامی گفت: با انجام اقدامات اطلاعاتی و فنی توسط مأموران پلیس فتا، متهم این پرونده شناسایی و با هماهنگی مرجع قضائی تیمی از افسران این پلیس به شهر تهران مراجعه و طی یک عملیات غافلگیرانه او را دستگیر کردند.

 

سردار ملک زاده با بیان اینکه متهم در تحقیقات به جرم ارتکابی اقرار کرده و در این خصوص تاکنون ۸۰۰ شاکی در سراسر کشور شناسایی شده اند، تصریح کرد: برآورد اولیه کلاهبرداری این متهم از شهروندان، حدود ۱۰۰ میلیارد ریال است.

 

انهدام باند کلاهبرداران رسید ساز جعلی

جانشین فرمانده انتظامی استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون کشف یک پرونده دیگر توسط مأموران پلیس فتا، گفت: تعداد بسیاری از شهروندان به پلیس فتا مراجعه و اعلام می‌کنند که پس از مشاهده ثبت آگهی فروش طلا و جواهرات در یکی از سایت‌های آگهی محور، فردی با آن‌ها تماس گرفته و پس از توافقات اولیه و مراجعه به در منزل اقدام به خرید و ارائه یک رسید جعلی بانکی به صورت کاغذی کرده است و پس از چندین ساعت متوجه واریز نکردن وجه و جعلی بودن رسید می‌شوند.

 

سردار ملک زاده تصریح کرد: ماموران پلیس فتا با انجام تحقیقات تخصصی و بررسی‌های فنی، در این خصوص ۲ متهم را شناسایی و در یکی از محله‌های شهر شیراز دستگیر کردند.

 

او افزود: تاکنون ۱۵ پرونده با حدود ۱۰ میلیارد ریال کلاهبرداری توسط این متهمان در پلیس فتا تشکیل شده است و تحقیقات تکمیلی از آنان ادامه دارد.

 

شناسایی و دستگیری کلاهبردار سابقه دار ۲ میلیاردی

جانشین فرمانده انتظامی استان فارس پیرامون جزئیات این پرونده نیز گفت: در پی شکایت مردی میانسال مبنی بر کلاهبرداری از او از طریق خرید دوچرخه در یکی از سایت‌های آگهی محور، بررسی موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

 

او افزود: شاکی اعلام کرد که در یکی از سایت‌های آگهی محور، با یک آگهی تحت عنوان فروش دوچرخه برخورد کرده است و ضمن برقراری تماس با فرد تبلیغ کننده، مبلغ ۷۰ میلیون ریال وجه به عنوان پیش پرداخت از من درخواست و پس از دریافت وجه دیگر جوابگوی پیام‌ها و تماس‌های تلفنی او نبوده است.

 

سردار ملک زاده گفت: ماموران پلیس فتا با انجام تحقیقات تخصصی و بررسی‌های فنی، متهم را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضائی او را در یکی از محله‌های شهر شیراز دستگیر و به پلیس فتا انتقال دادند.

 

این مقام انتظامی اظهار کرد: متهم پس از مشاهده مدارک و مستندات پلیس، به کلاهبرداری از ۴۰ نفر دیگر به مبلغ ۲ میلیارد ریال با درج آگهی‌های دروغین در سایت‌های آگهی محور اعتراف و هدف از این کار را درآمدزایی عنوان کرد.

 

کشف ۸۲ درصدی پرونده‌های پلیس فتا در فارس

 

سردار ملک زاده در این خصوص گفت: در ۳ ماهه نخست امسال، ۸۲ درصد از پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا، کشف شده و در مجموع ۳۴۹ متهم نیز دستگیر شده اند.

 

او، برداشت غیرمجاز و کلاهبرداری اینترنتی را به ترتیب با ۴۰ و ۳۹ درصد به عنوان بیشترین جرائم رخ داده طی ۳ ماهه نخست امسال در حوزه پلیس فتا عنوان کرد.

 

جانشین فرمانده انتظامی استان فارس ضمن تأکید بر لزوم آگاه سازی و آموزش بیش از پیش شهروندان پیرامون آسیب‌ها و تهدیدات فضای مجازی، افزود: کاربران هرگز فریب اینگونه آگهی‌ها به واسطه قیمت پایین را نخورند و در خصوص خرید از سایت‌های خرید و فروش دقت کافی را داشته و در صورت برخورد با هرگونه مورد مشکوک آن را از طریق وب سایت پلیس فتا به نشانی اینترنتی www.cyberpolice.ir و یا با شماره تلفن ۰۹۶۳۸۰ با کارشناسان پلیس فتا در میان بگذارند.