خواب این شکلی نابودگر ستون فقرات است
خواب این شکلی نابودگر ستون فقرات است
هر کس شب با حالت خاص خود می خوابد اما بدانیم کدام حالت مفید است.

نمناک نوشت: همه ما شب‌ها مدل خاص خودمان را برای خوابیدن داریم. برخی از ما عادت داریم روی شکم بخوابیم، برخی دیگر باید به پهلو بخوابیم و یا یک بالش بین پاهایمان باشد؛ اما بد نیست بدانید این ترجیحات موقع خواب می‌تواند بر سلامت تأثیر منفی بگذارد و به طور قابل توجهی به ستون فقرات تان فشار وارد کند. برای این که بفهمیم چه حالت‌هایی خطرناک هستند؛ این قسمت را بخوانید.

 

 

کارشناسان توصیه می‌کنند به حالت پاهای تان توجه کنید. چرخاندن یک پا به پهلو در هنگام خواب می‌تواند واقعا مضر باشد؛ زیرا خوابیدن در حالت به هم پیچ خورده باعث ناهماهنگی ستون فقرات خواهد شد. این ناهماهنگی به این دلیل رخ می‌دهد که ستون فقرات شما به دنبال چرخش پاهای شما از حالت طبیعی خود خارج می‌شود.

در طول چند ساعتی که می‌خوابید، فشار بی ‌رویه‌ای بر ستون فقرات وارد شده که باعث به وجود آمدن نقاط فشار در مفاصل، ماهیچه‌ها و رباط‌های کمر و شانه‌ها می‌شود. این نقاط فشار اغلب علت درد صبحگاهی افراد است.

البته شاید با خوابیدن در این حالت احساس ناراحتی نکنید، اما از آن جایی که این وضعیت باعث می‌شود ستون فقرات شما منحرف شود، امکان افزایش فشار و درد در طول زمان هست.

متخصصان هشدار می‌دهند که بد خوابیدن می‌تواند منجر به بروز علائم بالینی مثل کمر درد، گردن درد و سایر مسائلی شود که در صورت نبود مراقبت‌های ارتوپد، کایروپراکتیک، یا پزشک طب فیزیکی و توان بخشی به سختی می‌توان با آنها مقابله کرد.

مشکلات خوابیدن در این حالت فقط به کمر درد ختم نمی‌شود و اگر وقتی به پهلو می‌خوابید، پاهای خود را روی هم قرار دهید، رگ‌های پاها فشرده شده و جریان خون محدود می‌شود. این موضوع می‌تواند باعث تورم پا و مچ پا شود و فرد در پاهای خود بی حسی یا گزگز را تجربه کند.

 

راه حل

اگر نمی‌توانید جور دیگری بخوابید حداقل کارهایی انجام بدهید تا از فشار زیاد پیشگیری شود؛ به طور مثال در اطراف خود بالش بگذارید تا به تراز شدن ستون فقرات خود حتی اگر به پهلو و با پاهای روی هم می خوابید، کمک کند.

سعی کنید از یک بالش برای تکیه زانوهای تان وقتی به پهلو می‌خوابید، استفاده کنید؛ همچنین می‌توانید به پشت بخوابید و یک بالش زیر سر و یک بالش زیر زانو قرار دهید تا ستون فقرات تان را در یک راستا نگه دارید.