خطری بدتر از سیل ۱۳۹۸ جان شیرازی ها را تهدید می کند
خطری بدتر از سیل ۱۳۹۸ جان شیرازی ها را تهدید می کند
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر گفت: به سبب عدم رعایت ضوابط شهرسازی در ارتفاعات شمال‌غرب شیراز ، خطری بدتر از سیل ۱۳۹۸ جان صدها هزار نفر از شهروندان شیراز را تهدید می‌کند.

به گزارش مهرنما بیست و یکمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز شامگاه یکشنبه با چند دستور کار و همچنین نطق پیش از دستور غلامعلی ترابی درباره عدم رعایت ضوابط شهرسازی در ارتفاعات شمال‌غرب شیراز برگزار شد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر اظهار داشت: به سبب عدم رعایت ضوابط شهرسازی در ارتفاعات شمال‌غرب شیراز ، خطری بدتر از سیل ۱۳۹۸ جان صدها هزار تفر از شهروندان شیراز را تهدید می‌کند.

ترابی افزود: متأسفانه اخیراً بحثی در حوزه توسعه شهر شیراز از سمت شمال‌غرب مطرح است که سبب نگرانی فراوان در جامعه علمی و شهرسازی و دوستداران شیراز و محیط زیست شهری شده و  اتفاقی که در سنوات گذشته افتاده شائبه کوه‌خواری و زمین‌خواری توسط دستگاه‌های دولتی را مطرح کرده است.

وی با  بیان این سوال که آیا در توسعه شهرها ضوابط شهرسازی جایگاهی دارد یا خیر از افکارعمومی پرسید:  آیا ملاک توسعه شهرها ضابط است یا نفوذ و رابطه ؟ کارشناسان خطرناک‌ترین توسعه برای شیراز را از سمت شمال غرب مطرح می‌کنند و چگونه کارگروه امور زیربنایی استان بدون لحاظ کوچکترین دیدگاه شهرسازی پهنه‌های غیر قابل سکونت را به عنوان پهنه اداری و مسکونی، مورد تصویب قرار می‌دهد؟

ترابی با بیان این پرسش که آینده شیراز چه خواهد شد و آیندگان درباره مسئولین چگونه قضاوت خواهند کرد اظهار داشت:  اکنون و به عنوان عضو شورای اسلامی شهر شیراز هشدار می‌دهم که می‌خواهند حدود ۲۵۰ هکتار از اراضی واقع بر روی غارهای آهکی و در مسیر گسل را تبدیل به بافت مسکونی و اداری کنند و جان صدها هزار نفر از مردم شیراز را به خطر اندازند.

وی در ادامه با خطاب قراردادن  مدیر کل دادگستری استان فارس و دستگاه‌های نظارتی و امنیتی  گفت: اکنون اگر جلوی این فاجعه انسانی و زیست محیطی گرفته نشود در آینده نزدیک، بسیار دیر است و بعضی از مسئولین به واسطه تخلفات انجام شده باید مورد مواخذه قرار گیرند و بعضی از مسئولین به واسطه کارهای انجام نداده تنبیه شوند.

نائب رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا در ادامه هشدار داد: اگر مانند سیل شیراز جان شهروندان و مسافران مورد تهدید قرار گرفت و خانواده‌های بی شماری داغدار و عزادار شدند، نگویید چرا هیچ یک از مسئولین هشدار ندادند و اعلام خطر نکردند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری  توضیح داد: محل ذکر شده خطرناک‌ترین محل برای سکونت بر روی گسل است که با وقوع زلزله خسارات جبران‌ناپذیری به مردم وارد می‌شود و می‌خواهند با ساخت و سازهای غیر فنی و اصولی، جلوی ورود هوای پاک به شیراز گرفته شود و با ایجاد وارونگی هوا سالانه خطرات جانی بیشماری جان مردم را تهدید کند.

وی گفت: دستگاه‌های دولتی بنا به وظیفه قانونی خود گزارش ‌دهند در دو دهه گذشته چند واحد مسکونی برای پرسنل شریف خود ساخته‌اند و هم اکنون چند درصد از کارمندان شریف دولت از تلاش‌های شرکت‌های تعاونی مسکن ادارات بهره می‌برند و چند درصد از دلالان زمین قبل از احداث واحد مسکونی زمین‌های کارمندان و کارگران ضعیف را به ثمن بخس خریداری کرده و به قیمت‌های گزاف می‌فروشند و  سوداگری زمین تا کی باید در این شهر ادامه یابد و مردم مستضعف تاوان اقدامات اشتباه متولیان امر را بدهند؟

ترابی همچنین خطاب به نمایندگان مجلس و دولت گفت: متولی امر مدیریت کلان‌شهرها چه نهاد و دستگاهی است که باید پاسخگوی اقدامات خود باشند؟ اگر وزارت راه و شهرسازی  متولی مدیریت کلان‌شهرها است که شهرداری‌ها را تعطیل کنید و اختیارات آنها را بگیرید تا ضمن اداره شهرها پاسخگوی اقدامات خود باشند و اگر شهرداری‌ها متولی مدیریت شهر هستند، مدیریت یکپارچه شهری را تصویب کند تا شهرداری بتواند در رابطه با شهر تصمیم بگیرند.

ترابی افزود:  اگر تخلفی در اداره شهرها صورت بگیرد هر دستگاهی می‌گوید وظیفه او نبوده و دستگاه دیگر متولی است و اگر قرار باشد کاری انجام شود همه از بار مسئولیت خود شانه خالی می‌کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : اول فارس