خسارت ۳۰ درصدی بیماری خشکیدگی به نخلستان‌های لارستان
خسارت ۳۰ درصدی بیماری خشکیدگی به نخلستان‌های لارستان
بیش از ۳۰ درصد محصول رطب و خرمای لارستان بر اثر خسارت از بین رفت.

به گزارش مهرنما فارس ، مسئول واحد طرح و برنامه جهاد کشاورزی لارستان گفت: بارندگی موسمی و گرمای بی سابقه و بیماری خشکیدگی به بیش از ۳۰ درصد محصول رطب و خرمای این شهرستان خسارت وارد کرد.
عباس احمدی افزود: خسارت در ۸۸۷ هکتار از نخیلات شهرستان از ۲۵ تا ۳۵ درصد گزارش شده است.
وی اظهار داشت: بر اساس برآور‌های اولیه بیش از هزار و ۲۶۰ تن از محصول خرما و رطب امسال شهرستان از بین رفت.
احمدی، میزان خسارات به نخیلات و محصول خرما و رطب لارستان را افزون بر ۸۲ میلیارد ریال اعلام کرد.
وی بیان کرد: عامل اصلی عارضـه خشکیدگی محصول خرما گرمـای بی سابقه در منطقه است و البته عـوامل دیگری همچون وزش باد‌های گرم، بافـت سـبک خـاک، ضـعف مـواد غـذایی و رطوبت نسبی کم، کم آبی و شوری خـاک نیز تشـدید کننـده اثـر گرما و در نتیجه افزایش دهنده شدت این آفت بوده است.
مسئول واحد طرح و برنامه جهاد کشاورزی لارستان گفت: از آنجا که این عارضه یکی از عوامل محیطی وپیش بینی نشده محسوب می‌شود لازم است که صندوق بیمه محصولات کشاورزی نسبت به بررسی، ارزیابی و پرداخت خسارت به محصولات بیمه شده در اسرع وقت اقدام کنند.
بردشت خرمای نوبرانه در سطح حدود یک هزار و ۷۰۰ هکتار از نخلستان‌های لارستان از اواخر شهریورماه آغاز شده است و تا آبان ماه ادامه دارد.
پیش بینی شده است از نخلستان‌های این شهرستان افزون بر ۶ هزار تن خرما برداشت و روانه بازار شود.
بیش از ۲۰ تا ۳۰ رقم خرما در لارستان وجود دارد که شامل شاهانی، خاصویی، قصب، پیارم، مجول، گنتار، هلیله، هلو، گچخواه، خلاص، برحی، لشت، لؤلؤ، خنیزی، کبکاب، خصاب، گیونی، هلالی، آل مهتری، زرد، خروباغ، گمسری، مرزبان، مضافتی، خوش خارک، بگشی، گبدر، نلسو، خصاب است.
لارستان به مرکزیت لار در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است

انتهای پیام/