توکل بر خدا و اطاعت از ولایت رمز پیروزی است
توکل بر خدا و اطاعت از ولایت رمز پیروزی است
امام جمعه شیراز تاکید کرد: توکل بر خدا و اطاعت از ولایت از مهمترین رمز پیروزی در جبهه‌ جنگ اقتصادی و فرهنگی دشمن است.

به گزارش مهرنما فارس، آیت الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه امروز شیراز گفت: تمدن نوین اسلامی به فرموده رهبر عالیقدر انقلاب باید بر اساس معارف انقلاب اسلامی جلو برود وگرنه با سایر تمدن‌ها تفاوتش را نخواهیم فهمید.

او با بیان اینکه یکی از پایه‌های نظام اسلامی و این حرکت اسلامی باور به معاد است، گفت: روزی که این تمدن می‌خواست به میدان بیاید باور به معاد را کنار گذاشت و یکی از فیلسوفان بزرگ انگلیسی در همین چند دهه اخیر کتابی نوشت به نام “مواجهه با مرگ” و این مشکل تمدن اروپایی که مرگ و پس از مرگ را در زندگی کنار گذاشته است در این رمان فلسفی “برایان مگی” به خوبی توضیح داده شده است.

 

آیت الله دژکام ادامه داد: برای اداره این کشور و کشور‌های اسلامی چه مقدار روی مسئله مرگ و پس از مرگ حساب می‌کنیم؟ در تصمیم گیری‌های ما کجا قرار می‌گیرد؟ این مسائلی است که باید مکرر به آن بپردازیم و باید حواسمان باشد کار‌هایی که انجام می‌دهیم از لحظه مرگ به آن سمت باید پاسخگو باشیم.

 

خطیب نماز جمعه امروز شیراز مسئله ولایت را مهم برشمرد و بیان کرد: یکی از چیزایی که باید در هنگام مرگ و پس از مرگ جواب دهیم همین مسئله ولایت است.

 

آیت الله دژکام گفت: یکی از پایه‌های انقلاب اسلامی معادباوری است و اگر معاد را باور کنیم سر به فرمان ولایت می‌گذاریم، ولی کسی که معاد باور نیست ولایت را نیز نمی‌پذیرد.

 

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: معاد باوری اساس تمدن و انقلاب اسلامی است، چون وقتی معاد را قبول می‌کنید آغاز پذیرش دستورات الهی است که در رأس آن ولایت است؛ در واقع در حکومت عالم اسلام وقتی از حاکم حق دینی اطاعت می‌کنید برای قیامت خود کار می‌کنید. این فرمانبرداری در زمان غیبت حضرت، ولی عصر به تعیین خود امام زمان (عج) برای، ولی فقیه است و فرمان که می‌بریم برای قیامت خودمان است.

 

او با اشاره به اینکه اطاعت از دیگر حاکمان و رؤسا در جهان فقط برای دنیاست، ولی اطاعت، ولی فقیه و رهبر برای آخرت است، گفت: بنابراین روی معارف انقلاب اسلامی به صورت ویژه بایستی کار کنیم، وجوب اطاعت از، ولی فقیه یک مسئله آخرتی است و متاسفانه کم توجهی ما باعث شده که دشمن در این زمینه جولان دهد.

 

آیت الله دژکام گفت: از روزی که برای نهضت امام وسط خیابان آمده ایم تا به امروز این مسیر را محکم چسبیده‌ایم و رها نمی‌کنیم و مردم ما هم اینگونه هستند و در فضای مجازی هر چه می‌خواهند بگویند و انجام دهند، ایستادگی این ملت پای اطاعت از ولایت فقیه به عنوان یک ارزش دینی و یک باور دینی است که فایده آن را روز قیامت در پیشگاه زهرای اطهر می‌خواهیم ببینیم.

 

امام جمعه شیراز با اشاره به مناسبت‌های ماه ذی القعده و گرامیداشت این دهه، ادامه داد: همه ما و علمای شیعه بهره‌مند از سفره کرامت حضرت معصومه (س) و ائمه اطهار هستیم و به همین جهت ویژه باید بزرگداشت کنیم.

 

آیت الله دژکام در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: خردادماه، برای ملت انقلابی ایران یادآور یک حماسه بزرگ است که دنیا را تکان داد و آن اینکه مردم ایران با توکل بر خدا بدون اینکه هیچ کشور دیگری پشتوانه آن‌ها باشد در یک جنگ جهانی که ۳۶ کشور در طرف مقابل لشکر فرستاده بودند؛ پیروز شد و خرمشهر را دوباره به دامن ایران اسلامی برگرداند. سوم خرداد یادآور این حماسه بزرگ است.

 

او گفت: ۴۱ سال می‌گذرد؛ ۴۱ سال آمریکا با همه قدرتی که ادعا داشت اجماع جهانی علیه شما درست می‌کنم و بعضی جا‌ها هم این کار را کرد و به میدان آمد تا این لشکر حرکتش را ادامه ندهد، اما امروز به جایی رسیده‌ایم که اسراییلی‌ها باورشان آمده است که باید جمع کنند و بروند و رهبر معظم انقلاب فرمود که ما گفته بودیم ۲۵ سال آینده را نمی‌بینند، اما گویی آن‌ها عجله دارند تا زودتر بروند.

 

آیت الله دژکام گفت: یادمان نرود که توکل بر خدا و ایستادن پای کار دین نتیجه می‌دهد؛ آن روز‌ها کسانی که بودند یادشان است که ما برای همین دفاع مقدس سیم خاردار را هم باید وارد می‌کردیم و امروز به برکت مقاومت شما خودشان در اروپا با یکدیگر درگیر هستند.

 

او یادآورد شد که روسیه با اوکراین جنگ دارد، اما می‌گویند که اسلحه‌های ایرانی‌ها روسیه را موفق می‌کند و این حرف خودشان هست و ما نفیا و اثباتا حرفی نمی‌زنیم. این همان مردم و همان کشوری است که برای به دست آوردن یک سلاح کلاش مشکل داشت.

 

امام جمعه شیراز گفت: جنگ نظامی را در آن سال‌ها که بر ما تحمیل کردند که الحمدالله در پیشگاه خدا این ملت آبرومند شد و ایستاد و پیروزمندانه بیرون آمد.

 

آیت الله دژکام گفت: امروز دو جبهه جنگ مقابل ما باز است و نباید غافل شویم که جنگ تمام شده است چرا که این جنگ زمانی تمام می‌شود که صاحب اصلی این حرکت بیاید و تا آن روز جنگ داریم.

 

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به اینکه یک عرصه از این عرصه‌های جنگ؛ جنگ اقتصادی است، گفت: گرانی و تورم مردم را اذیت می‌کند. برای اجاره یک منزل چقدر مومنین گرفتار هستند، این مشکلات مردم است و این عرصه جنگی است که دشمن باز کرده است چرا که دشمن همیشه ستون پنجم دارد و نفوذی داخل کشور دارد.

 

امام جمعه شیراز با اشاره به شعار سال و تاکید رهبر معظم انقلاب بر موضوع “مهار تورم و رشد تولید” گفت: کسی که شعار سال رهبر انقلاب را کم توجهی می‌کند، یا نفوذی دشمن است یا از دست دشمن فریب خورده است لذا همه ملت و دولت باید این جبهه را حواسشان باشد و ما می‌خواهیم از این جبهه هم با توکل بر خدا پیروز بیرون آییم.

 

آیت الله دژکام گفت: در رأس دولت تلاش‌های بسیار جدی در این زمینه شکل می‌گیرد، اما حرکت در بدنه میانی دولت احساس نمی‌شود و انگار نمی‌دانند و نمی‌فهمند که جنگ است. اینکه رئیس جمهور تاکیدا گفتند با هیچ کس عقد برادری نخواندم و اگر کسی نمی‌تواند کار کند برود برای این است که ایشان دلش می‌خواهد در اطاعت از رهبری بدنه اقتصادی دولت حرکت کند، مردم حس کنند که دولت دارد زحمت می‌کشد و این مسیر باید طی شود و مدیران بیش از چیزی که مشاهده می‌شود باید در این زمینه زحمت بکشند.

 

نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه با اشاره به جبهه دوم “جنگ پیچیده فرهنگی” گفت: به تناسب روز میلاد حضرت معصومه (س) روز دختران نامگذاری شده است باید حواسمان به این جبهه جنگ هم باشد لذا لطافت حرف فهمیدن به این است که دو جبهه در نظر گرفته شود؛ در آن جبهه ویژه کار شود و در این جبهه هم از حرکت دشمن غافل نباشیم که حمله می‌کند و باید مقابل آن بایستیم.

 

آیت الله دژکام با بیان اینکه اینکه حجاب و عفت عمومی را با دلار آمریکایی بخواهند خدشه دار کنند ما باید احساس کنیم که جنگ است و جبهه‌گیری کنیم، خطاب به مسئولان استانی گفت: مدیرانی که گوشه‌ای از این مسئولیت به عهده‌شان است قسمت مسئولیت خود را درست ایفا کنند و مردم هم مسلما پای کار هستند و باز هم خواهند بود.

 

او گفت: دشمن آمده بود بساطی راه بیندازد که الحمدالله توطئه اش شکست خورد؛ آن‌ها می‌خواستند بگویند حاکمیت مقابل بدحجاب و … است که شکست خوردند و حیله‌شان هم نگرفت، چون در کشور ما حاکمیت از ملت جدا نیست و اگر کسی می‌خواهد این مسئله را ایجاد کند آرزویش را به گور می‌برد که تقابل بین ملت و حاکمیت درست شود.

نمانیده ولی فقیه در استان فارس گفت: در مقابل این جریان بی‌عفتی و بی‌حیایی که متاسفانه دشمن دامن می‌زند؛ باز هم باید دشمنان ایران و اسلام بدانند که با مشت کوبنده این ملت روبه‌رو خواهند شد.