تولید بیش از ۱۱ میلیون تُن محصولات کشاورزی در فارس
تولید بیش از ۱۱ میلیون تُن محصولات کشاورزی در فارس
معاون برنامه ریزی و امور اقتصاد‌ی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: مجموع تولیدات کشاورزی استان فارس در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تِن محصول می‌رسد.

به گزارش مهرنما جعفر صبوری پور افزود: مجموع ارزش روز تولیدات این استان در بخش کشاورزی بیش از ۹۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است.
وی با بیان این که ارزش تولیدات باغی استان فارس در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ به رقم ۵۳ هزار و ۳۸۸ میلیارد و ۸۹۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد، اظهارداشت: ۵۸ درصد ارزش تولیدات بخش کشاورزی استان به تولیدات باغی اختصاص دارد.
معاون برنامه ریزی و امور اقتصاد‌ی سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: ارزش تولیدات امسال نسبت به سال گذشته از ۴۴ درصد به ۵۸ درصد رسیده و رشد ۱۴ درصد‌ی داشته است.

صبوری پور اظهارداشت: ارزش تولیدات استان در سال زراعی ۱۳۹۷ مبلغ ۱۷ هزار و ۹۸۶ میلیارد و ۲۰۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده و در سال ۱۳۹۸ به ۲۵ هزار و ۴۹۰ میلیارد و ۳۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصاد‌ی سازمان جهاد کشاورزی فارس، ارزش روز تولیدات زراعی این استان در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را ۲۵ هزار و ۹۹۴ میلیارد و ۸۲۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعلام و تصریح کرد: سهم ارزش تولیدات زراعی از کل تولیدات کشاورزی استان به ۲۸ درصد می‌رسد.

صبوری پور ادامه داد: در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ سهم بخش‌های باغی، زراعی، دامی و آبزیان در ایجاد ارزش روز محصولات کشاورزی به ترتیب ۵۸، ۲۸، ۱۳ و یک درصد بوده است.

استان فارس یکی از قطب‌های بزرگ تولید محصولات کشاورزی ایران است و هر ساله عنوان نخست تولید حدود ۱۰ محصول کشاورزی را به خود اختصاص داده است.

استان فارس در تولید محصولاتی مانند انجیر، گل محمدی، خرمالو، انار، به و انگور رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

فارس دومین استان کشور در زمینه تولید محصولات زراعی نیز شناخته می‌شود و رتبه اول تولید لوبیا، پنبه و گوجه فرنگی را نیز به نام خود ثبت کرده است.
تولید بیش از ۴۰ درصد انجیر کشور، تولید بیش از ۲۰۰ هزار تن خرما و کسب عنوان دومین تولید کننده خرمای کشور از دیگر ظرفیت‌های قابل توجه فارس در بخش کشاورزی است.

 

انتهای پیام/