تغییر فصل، از علت های تشدید بیماری آسم
تغییر فصل، از علت های تشدید بیماری آسم
آسم، بیماری شایعی است که با درگیری مجاری هوایی موجب دشواری تنفس می‌شود. التهاب مجاری هوایی همراه با تشدید اسپاسم مجاری و ترشح بالای موکوس منجر به تنگ ‌شدن مجاری هوایی شده و علائم آسم یعنی سرفه، خس ‌خس و تنگی نفس بروز کرده و می ‌تواند به کاهش فعالیت و ناتوانی بیمار منجر شود.

به گزارش مهرنما فارس مدیرگروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: درمان نامناسب بیماری یا عدم کنترل مناسب می‌ تواند موجب مراجعه مکرر به مراکز درمانی شده و تحمیل هزینه ‌های زیاد و تهدید جان بیماران را در پی داشته باشد.

دکتر «محمدجواد فلاحی» عوامل محیطی و ژنتیکی را اصلی ‌ترین علت های بروز بیماری آسم برشمرد که با تاثیر روی سیستم ایمنی موجب تغییر پاسخ ‌های سیستم ایمنی می ‌شود و در ادامه می ‌تواند علائم بالینی بیماری را به وجود آورد.

به گفته مدیرگروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی شیراز فعالیت برخی آنتی ژن ‌ها در فصول سرد و گرم متفاوت بوده و با تأثیر بر سیستم ایمنی موجب تغییر پاسخ ‌های ایمنی بدن می ‌شود.

او افزود: عملکرد متفاوت سیستم ایمنی بدن در فصول مختلف سال موجب تغییر وضعیت بیماران مبتلا به آسم می شود. از سوی دیگر تغییر رطوبت هوا همراه با وضعیت تهویه منازل و محیط زندگی نیز تأثیر قوی بر وضعیت بیماران مبتلا به آسم دارد.

دکتر فلاحی توجه به این بیماران، به ویژه کودکان مبتلا به آسم در هنگام تغییر فصل سال و در هوای سرد زمستان را لازم و ضروری دانست و یادآور شد: اگر شیوه ‌نامه درمان نیز به تغییر نیاز داشت، پزشک با صلاحدید خود می ‌تواند آن را تنظیم کند، اما تاکید می شود از هرگونه تغییر رویه درمان و مصرف خودسرانه داروها باید به‌ شدت پرهیز شود.

انتهای پیام/