تخریب ۵۰ هکتار مزارع آلوده در صدرا
تخریب ۵۰ هکتار مزارع آلوده در صدرا
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: ۵۰ هکتار از مزارع شرق شهر جدید صدرا که با فاضلاب خام آبیاری می‌شد امروزتخریب شد.

به گزارش مهرنما فارس، ذبیح الله سیروسی افزود: از حوالی ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه امروز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ کار تخریب مزارع فاضلابی گندم و جو در منطقه شرق صدرا آغاز شد.

وی ادامه داد: فاضلاب شرق صدرا به منطقه تنگ قره پیری هدایت می‌شود که بخشی از این فاضلاب در این منطقه تصفیه و بخش دیگری رها می‌شود.

سیروسی اضافه کرد: در مجموع حدود ۱۵۰ هکتار مزرعه گندم و جو در این منطقه وجود دارد که بخشی از این مزارع با آب تسویه شده فاضلاب آبیاری می‌شود که بهداشت و محیط زیست نیز آن را تائید می‌کنند، اما حدود ۵۰ هکتار از مزارع این منطقه به استفاده از فاضلاب خام آبیاری می‌شد که این مزارع قلع و قمع شد.

این مسوول افزود: کانال‌های آبیاری که آب فاضلاب خام را به سمت مزارع هدایت می‌کرد نیز تخریب شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز گفت: حدود ۵۰ هکتار از مزارع این منطقه دیم است که نیاز به آبیاری ندارد و عملا حدود ۱۰۰ هکتار از مزارع این منطقه در معرض تهدید آبیاری با فاضلاب قرار دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز در ادامه با بیان اینکه کشاورزان این منطقه از هدایت فاضلاب در کانالی که متعلق به آب قنات است نیز ناراضی هستند، گفت: فاضلاب رهاشده مهمان ناخوانده این منطقه است که وارد کانال آب قنات و اراضی کشاورزی منطقه شده است که باید ساماندهی فاضلاب این منطقه در دستور کار مسئولان شهر جدید صدرا قرار گیرد.

صدرا شهر جدیدی است که در دهه ۷۰ در ۲۰ کیلومتری شمال غرب کلانشهر شیراز احداث شد و اکنون این شهر جدید با حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت با مشکلات زیادی ازجمله رهاسازی فاضلاب و … مواجه است.