بزرگداشت روز کتاب و کتابخوانی در شیراز
بزرگداشت روز کتاب و کتابخوانی در شیراز
آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان فارس با تقدیر از کتابداران و مروجان کتابخوانی برگزیده در استان برگزار شد.
به گزارش مهرنما فارس، آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان فارس صبح امروز یکم آذرماه با تقدیر از 31 کتابدار و فعال برگزیده حوزه کتابخانه های عمومی در استان برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این آیین ضمن قدردانی از خدمات کتابداران کتابخانه های عمومی عنوان کرد: کتابخانه ها در ایام کرونا تلاش های بسیار کرده اند و  فصل جدیدی از ارائه خدمات را شاهد بودیم؛ همچنین در این ایام برای ارائه خدمات جدید در کتابخانه های عمومی برنامه ریزی شده است.
روح الله منوچهری اضافه کرد: در مدت یکسال گذشته در حوزه زیرساخت در شهرستان های جدید التأسیس ادارات کتابخانه ها تشکیل شده است. پنج کتابخانه نیز در استان افتتاح شده که چهار مورد در شهرهای فاقد کتابخانه است. همچنین سه ساختمان جدید کتابخانه به بهره برداری رسید و سه پروژه کتابخانه ای کلنگ زنی شد. این در حالی است که در بیشتر این برنامه ها از ظرفیت خیرین استفاده شده است.
وی به حوزه سالن های مطالعه اشاره و اضافه کرد: در حوزه سالن های مطالعاتی هم برنامه ریزی شده و هفت سالن با مجوز رسمی در این مدت آغاز شده است. 17تفاهم نامه نیز در سال جاری با سازمان ها و نهاد ها برای همکاری بیشتر منعقد شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس به برنامه ریزی برای گروه های خاص اشاره و عنوان کرد: در حوزه نابینایان، ناشنوایان، روستاییان و عشایر و نوسوادان برنامه ریزی شده است.
منوچهری از همکاری گسترده خیرین خبر داد و تصریح کرد: خیرین فارس در سال گذشته،  بیش از  104  میلیارد ریال در حوزه های ساختمان، زمین، کتاب و تجهیزات به کتابخانه های عمومی کمک کردند. همچنین در سال گذشته بیش از ۱۷۶ هزار جلد کتاب به کتابخانه ها اضافه شده است و برای اولین بار در کشور برای ناشنوایان کتاب تولید کرده ایم.
منوچهری به افتتاح بخش فارس شناسی و استان شناسی در شهرستان ها اشاره و عنوان کرد: در روستاها طرح ایستگاه کتاب اجرا شده است. همچنین طرح دسترسی پژوهشگران به مقالات و منابع اطلاعاتی تحت عنوان میز مرجع مجازی در کتابخانه ها اجرا شده است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی  فارس از آغاز همایش بین المللی طراحی و توسعه خدمات کتابخانه های عمومی نیز خبر داد و اضافه کرد: این همایش با همکاری انجمن علمی ارتقای کتابخانه ها و نهاد کتابخانه های عمومی کشور در حال برگزاری است و در کنار این همایش دو مسابقه «طراحی خدمت: و «جایزه خدمات برون کتابخانه ای» در حال انجام است.
وی همچنین با اشاره به اجرای جشنواره کتابخوانی با موضوع حفاظت از منابع آب در استان خاطرنشان کرد: یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی مهم ترین برنامه نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز هم اکنون در حال اجراست و تاکنون استقبال خوبی در استان از این برنامه صورت گرفته است.
 
کتابداران مشاوران امین جامعه هستند
سید باقر میرعبداللهی، مدیرکل تامین منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در این آیین ضمن قدردانی از خدمات کتابخانه ها و کتابدارن تصریح کرد: نام گذاری روز و هفته ای به نام کتابخانه یک مناسبت تقویمی نیست و فراتر از این است هم یادآور شرافت و ارج کار کتابداران برای جامعه و هم به نوعی حساسیت و اهمیت این کار را گوشزد می کند.
 
میرعبداللهی با بیان اینکه کتابداران عینی ترین مواجهه با کاربران را دارند، گفت: بعد از مرحله سیاست گذاری مرحله اجرا آغاز می شود که کتابداران در آن مرحله ایفای نقش می کنند. ساز و کارهای آن ها به مصوبات و سیاست گذاری ها شکل و شمایل می دهد. کتابداری از جمله مشاغلی است که رشته تحصیلی و حرفه اش با هم مرتبط است مرتبط است و به نوعی کتابداری تلفیق مهارت و دانش است.
سید باقرمیرعبداللهی با اشاره به منابع ارسالی کتابخانه های عمومی اضافه کرد: بیشتر کتاب ها و منابع ارسالی به کتابخانه های عمومی مربوط به گروه سنی کودک و نوجوان است و کودکان مشتریان خوب کتاب خانه های ما هستند؛ هرچند منابع ترجمه ای برای این سنین زیاد است و باید آسیب شناسی شود. آثار شبه ترجمه ای در بازار نشر وجود دارد که  به زبان و ذهن  کودک آسیب می رسانند‌ زیرا مترجمان عموما با لحن و زبان مبدا و مقصد آشنایی چندانی ندارند. همچنین برای این کتاب ها نیازسنجی صورت نگرفته و تناسبات فرهنگی در آن رعایت نمی شود.
وی با بیان اینکه کتابداران مشاوران امین اعضا هستند، خاطرنشان کرد: کتابداران باید در این زمینه توجه داشته باشند و نقش مشاور برای کودکان و نوجوانان در زمینه معرفی کتاب های ترجمه متناسب با سن آنان باشند.
در این آیین همچنین عبدالرضا قاسم پور معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری فارس با اشاره به اینکه تولید کنندگان و عرضه کنندگان کتاب را باید تکریم کنیم، گفت: گرامیداشت کتاب و کتابدار فقط به هفته کتاب محدود نباشد؛ همه روزها باید روز کتاب و همه هفته ها هفته کتاب و کتابخوانی باشد.
وی اضافه کرد: اهمیت کتاب و کتابخوان بر کسی پوشیده نیست کتاب برای توسعه کشور ضروری است. کیفیت زندگی را کتاب تعیین می کند. بزرگترین اختراع بشر کتاب است و ساعت های لذت بخش را با کتاب می شود.
وی خواستار استفاده از هر نوع فرصت برای گسترش کتابخوانی شد و پیشنهاد کرد از فضای مجازی، شبکه های اجتماعی، رسانه ها و حتی صنف ها برای تبلیغ کتاب و کتابخوانی بهره گیری شود.
قاسم پور تصریح کرد:کتابخانه های عمومی متولی امر کتابخوانی است اما ترویج فرهنگ کتاب و مطالعه تنها وظیفه اداره کل کتابخانه های عمومی نیست. همه دستگاه های اجرایی باید به کتابخانه های عمومی کمک کنند.‌ مردم و خیرین نیز در این راه همواره پای کار بوده اند.
عبدالعلی رحیمی مظفری، نماینده مردم شهرستان های کوار، سروستان و خرامه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: هیچ چیز حتی  فضای مجازی نمی تواند جای کتاب را بگیرد و هیچ چیز نمی تواند استنادش به اندازه کتاب باشد. ‌حتی در فضای مجازی نیز تا کتاب نباشد نمی توان مطلبی را بیان و به آن استناد کرد.
وی با بیان این اینکه برگزاری این مراسم، اهمیت کتاب کتابخوانی و قلم را می رساند تصریح کرد: امیدوارم بتوانیم در این  عرصه پویاتر باشیم. در تمامی مراحل زندگی به قلم و کتاب نیاز داریم و بی شک بدون کتاب نمی توانیم به مدارج بالاتر برسیم.
انتهای پیام/