بررسی موانع و مشکلات ۵۵ واحد تولیدی در فارس
بررسی موانع و مشکلات ۵۵ واحد تولیدی در فارس
استاندار فارس با اشاره به اینکه در این جلسه مسائل و مشکلات مربوط به ۵۵ طرح تولیدی در شهرستان‌های مختلف استان فارس بررسی شده است، عنوان کرد: با توجه به اهمیتی که طرح‌های تولیدی در ایجاد اشتغال دارد، تلاش کردیم موانعی که در بعضی بخش‌های دولتی در مسیر این طرح‌ها ایجاد کرده بودند را حل و فصل کنیم.

به گزارش مهرنما فارس، محمد هادی ایمانیه، در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه در این جلسه مسائل و مشکلات مربوط به ۵۵ طرح تولیدی در شهرستان‌های مختلف استان فارس بررسی شده است، عنوان کرد: با توجه به اهمیتی که طرح‌های تولیدی در ایجاد اشتغال دارد، تلاش کردیم موانعی که در بعضی بخش‌های دولتی در مسیر این طرح‌ها ایجاد کرده بودند را حل و فصل کنیم.

به گفته استاندار فارس این طرح‌ها در حوزه‌های متنوعی از جمله غذایی، کشاورزی، دامداری، صنعت، گردشگری ، فولاد و…. فعالیت می‌کنند.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه مسئله پرداخت تسهیلات عمده ترین مشکل تولیدکنندگان استان را به خود اختصاص داده است، یادآور شد: بر اساس تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور پرداخت وام و تسهیلات بانکی به پروژه هایی که دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد هستند باید با در نظر گرفتن سود کمتر انجام شود؛ از این رو تقاضای ما این است که تعیین درصد پیشرفت فیزیکی پروژه ها به استان واگذار شود.

دکتر ایمانیه با تاکید بر اینکه اکنون اهتمام ویژه ای در مدیریت ارشد استان برای حمایت از تولید و واحدهای تولیدی ایجاد شده است از تولیدکنندگان و فعالان این حوزه خاص اگر با موانعی در راه فعالیت خود مواجه شدند به معاونت اقتصادی استانداری مراجعه کنند تا بر اساس قانون و همچنین پیگیری های انجام شده در سطوح ملی به رفع آنها بپردازیم.

وی با بیان اینکه میزان تسهیلات پرداختی از سوی بانک های خصوصی نسبت به سپرده گذاری مردم استان فارس بسیار اندک است، عنوان کرد: در حال حاضر این بانک ها ۱۸ تا ۱۹ درصد سپرده‌های واگذار شده از سوی مردم را به عنوان تسهیلات در اختیار استان قرار میدهند در حالی است که بانک‌های دولتی بیش از ۶۰ درصد سپرده ها را در قالب تسهیلات واگذار می‌کند.

استاندار فارس به پیگیری های خود در این زمینه اشاره کرد و گفت در جلسه ای که با وزیر اقتصاد داشتیم و همچنین مکالمه تلفنی با رئیس بانک مرکزی این موضوع مطرح شده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه پروژه های اقتصاد مقاومتی در سالهای ۱۳۹۹، ۱۴۰۰و ۱۴۰۱ در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان بررسی می شوند عنوان کرد: پیشنهاداتی که برای پروژه های این حوزه در سال ۱۴۰۱ خواهیم داشت، اولویت با تکمیل پروژه‌های نیمه تمام خواهد بود.

صنایع و تولیداتی که آلودگی زیست محیطی کمتری به دنبال دارند، سبب توسعه عدالت اجتماعی و توزیع جغرافیایی در کل استان می شوند و آب کمتری مصرف می‌کنند، از دیگر مواردی بود که به اعتقاد نماینده عالی دولت در استان فارس باید برای اولویت بندی پروژه های اقتصاد مقاومتی در سال ۱۴۰۱ مد نظر قرار گیرد.

 

انتهای پیام/