برخورد با متخلفان عرضه سموم کشاورزی غیرمجاز
برخورد با متخلفان عرضه سموم کشاورزی غیرمجاز
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی فارس از برخورد با متخلفان و تشدید نظارت بر واحد‌های فروشندگی سموم در سطح استان خبر داد.

به گزارش مهرنما فارس، محمد جواد احمدی رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی فارس با تاکید بر اهمیت سلامت جان مردم و محیط زیست و برخورد جدی و قاطع با متخلفان عرضه سموم و کود قاچاق، غیرمجاز، تقلبی و تاریخ گذشته در استان فارس، گفت: دربازدید‌های انجام شده از داروخانه‌های گیاهپزشکی و فروشگاه‌های سموم کشاورزی استان ۱۰ واحد متخلف توسط مراجع قضایی پلمپ و بیش از یکصد اخطارتذکر توسط تیم بازدید برای فروشندگان صادر شده است.

او افزود: در راستای اجرای طرح نظارت و بازدید دوره‌ای از فروشگاه‌های سموم در شهرستان‌ها گروه‌های نظارتی، از فروشگاه‌های عرضه سموم به صورت هفته ای، بازدید کرده و متخلفان به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

احمدی ضمن تاکید بر وجود سموم غیر مجاز در شبکه توزیع سموم، از کشاورزان خواست تا به منظورجلوگیری از صدمه زدن به محصولات کشاورزی و آلودگی بیش از پیش محیط زیست، سموم مورد نیاز خود را از داروخانه‌های گیاهپزشکی و فروشگاه مجاز فروش سموم دارای پروانه از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی تهیه نمایند افزود: نمایندگان سم فروشی‌های مجاز در شهرستان نیز سعی کنند با رعایت ضوابط و مقررات و توصیه‌های فنی و کارشناسی که توسط همکاران نظام مهندسی و حفظ نباتات صورت می‌گیرد، نسبت به عرضه سموم اقدام کنند.

او با اشاره به اینکه تولید محصول سالم می‌تواند سلامت شهروندان را ارتقا داده و بازار‌های صادراتی جدیدی را برای ما به ارمغان بیاورد افزود: بحث سلامت و امنیت غذایی از سیاست‌های حاکمیتی است و ما موظف هستیم در خصوص نحوه توزیع و استفاده سموم برنامه ریزی بهتری داشته باشیم.

دبیری مدیر حفظ نباتات فارس نیز گفت: این که نظارت و کنترل بر روند توزیع سموم کشاورزی، اجتناب از فروش و عرضه سموم غیر مجاز، ارائه فاکتور و ثبت روزانه در سامانه مانیتورینگ توسط فروشندگان سموم کشاورزی، درج برچسب قیمت کالاها، توسط گشت مشترک نظام مهندسی کشاورزی، مدیریت حفظ نباتات، مدیریت جهاد کشاورزی، نمایندگان مراجع انتظامی و قضایی مورد بازدید قرار می‌گیرد.

او بیان کرد: ساماندهی فروشگاه‌های آفت کش نباتی و عرضه سموم در شهرستان‌ها و تاثیر آن‌ها بر سلامتی جامعه و محیط زیست یکی از مهمترین مسائل امروز جامعه می‌باشد و متقاضیان فروشندگی‌های سموم، قبل از اقدام به فروش سموم باید پروانه تاسیس و پروانه مسئول فنی فروشندگی را از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و اتحادیه مربوطه دریافت کنند.

انتهای پیام/