انجام ۱۵ درصد جراحی‌های سرطان سینه کشور، در شیراز
انجام ۱۵ درصد جراحی‌های سرطان سینه کشور، در شیراز
سهم شیراز ، از مجموع جراحی‌های سرطان سینه کشور، ۱۵ درصد است .

به گزارش مهرنما فارس، رییس دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان در شیراز، بیماری سرطان را دومین بیماری شایع در دنیا دانست که جوامع بشری را طی سال‌های اخیر درگیر خود کرده است.

 

دکتر عبدالرسول طالعی، آمار جدید ثبت مبتلایان به سرطان در کشور در سال ۱۴۰۱ را ۱۲۰ هزار نفر عنوان کرد و افزود: در سال ۱۴۰۱، بیش از دو هزار و ۲۰۰ جراحی انواع سرطان‌ها در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شده است.

 

او با بیان اینکه از این تعداد، بیش از هزار و ۲۰۰ عمل جراحی مربوط به سرطان سینه بوده است، این میزان را معادل ۱۵ درصد جراحی سرطان سینه کشور برشمرد که در بیمارستان شهید دکتر فقیهی انجام شده است.

 

دکتر طالعی با اشاره به میزبانی برگزاری دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر منطقه که از دیرباز به عنوان قطب پزشکی به شمار می‌رود، مهم‌ترین هدف برگزاری این رویداد علمی را تبادل علمی بین اساتید و متخصصان دانست که این امر نتیجه پژوهش‌ها و تحقیقات مراکز علمی در ایران و سراسر دنیا است.

 

تبیین نقش جراحی در درمان سرطان‌ها

 

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان در شیراز نیز ، سرطان را یکی از مهم‌ترین چالش‌های حوزه سلامت و دومین عامل مرگ و میر در سراسر جهان برشمرد و گفت: پیش بینی شده تا سال ۲۰۴۰ میلادی، تعداد موارد ابتلا به سرطان به ۲۸ و ۴ دهم میلیون نفر افزایش یابد و از تعداد، ۸۰ درصد نیاز به عمل جراحی دارند.

 

دکتر صدیقه طهماسبی افزود: همچنین تخمین زده می‌شود که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۴۵ میلیون عمل جراحی سرطان در سراسر جهان انجام می‌شود و کمتر از ۲۵ درصد بیماران، جراحی سرطان مناسب و به موقع دریافت می‌کنند.

 

او ادامه داد: اگرچه جراحی همچنان بهترین روش درمان سرطان است، اما بیشتر سرمایه گذاری‌ها در درمان سرطان، بر روی درمان‌های غیر جراحی تمرکز دارد.

 

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان اظهار کرد: بر اساس اخرین آمار مرکز ثبت سرطان شیراز، تعداد موارد جدید سرطان در سال ۱۳۹۸ در استان فارس، ۹ هزار ۶۳۶ مورد بوده است.

 

او سهم زنان استان را در این آمار، پنج هزار و ۱۰۲ مورد و سهم مردان فارس را نیز چهار هزار و ۵۳۴ مورد برشمرد.

 

به گفته دکتر طهماسبی شایع‌ترین سرطان‌ها در کل جمعیت استان در سال ۹۸، به ترتیب شامل سرطان پستان، تیروئید، پوست غیر ملانوما، کولورکتال و پروستات بوده است، افزود: در این بازه زمانی، شایعترین سرطان‌ها در جمعیت مردان استان نیز شامل پوست غیر ملانوما، پروستات، مثانه، کولورکتال و معده بوده و شایعترین سرطان‌ها در جمعیت زنان استان نیز شامل پستان، تیروئید، پوست غیرملانوما، کولورکتال و معده بوده است.

 

دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان در شیراز، با حضور اساتید و متخصصانی از ایران و برخی از کشور‌های دنیا، از پانزدهم تا هفدهم آذر در مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز برگزار می‌شود.