افزودن 3 دستگاه فوق پیشرفته درمان سرطان ها به چرخه تجهیزات پزشکی شیراز
افزودن 3 دستگاه فوق پیشرفته درمان سرطان ها به چرخه تجهیزات پزشکی شیراز
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: سه دستگاه فوق پیشرفته در درمان سرطان‌ها به خدمات درمانی در بیمارستان نمازی شیراز افزوده شد.

به گزارش مهرنما فارس،دکتر مهرداد شریفی گفت: نخستین دستگاه سایبرنایف جنوب کشور، همچنین یک دستگاه شتاب دهنده خطی و نخستین دستگاه پت اسکن در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با هدف درمان سرطان ها، به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان خریداری و برای نصب در بیمارستان نمازی آماده است.
او با اشاره به اینکه بیمارستان نمازی شیراز، قطب پزشکی و سرطان شناسی کشور است، گفت: با تلاش اساتید و کارکنان این مرکز درمانی در سال گذشته، افزون بر دو هزار بیمار مبتلا به سرطان در بخش رادیو آنکولوژی بیمارستان نمازی خدمات فوق تخصصی درمانی با تعرفه دولتی دریافت کرده اند.
دکتر شریفی دستگاه‌های شتاب‌دهنده خطی را از جمله فناوری‌های مورد استفاده در این زمینه برشمرد که با تولید اشعه به بهبود بیماران مبتلا به سرطان کمک می‌کند و اضافه کرد: دستگاه شتاب دهنده با قابلیت درمان سه بعدی پیشرفته، بالاترین اثر درمانی را بر بافت‌های سرطانی دارد و کمترین آسیب را به بافت سالم بیماران وارد می‌کند.
این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص دستگاه «پت اسکن» به عنوان ابزاری قدرتمند و غیرتهاجمی در حوزه پزشکی گفت: این دستگاه قادر به نشان دادن تغییرات متابولیک و عملکردی ‏ضایعه بوده و اطلاعاتی را در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌ها در اختیار پزشک قرار دهد که ممکن است از طریق سایر روش‌های ‏تصویربرداری مثل سی تی اسکن و ام آر آی به دست نیاید‎.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز مهمترین کاربرد‌های «پت اسکن» ‎را در بیماری‌های ایسکمیک قلبی و بیماری‌های مغز عنوان کرد و افزود: همچنین دستگاه «پت اسکن» در ‏بیماری‌های بدخیم و سرطان‌ها نیز امکان تصویربرداری همزمان از ویژگی‌های متابولیک و آناتومیک ضایعه را به ویژه در ‏سلول‌های بدخیم با رشد سریع فراهم می‌آورد‎. ‎
به گفته دکتر شریفی دستگاه «‏پت اسکن» بیشترین کاربرد را در سرطان‌های ریه، لمفوم، سینه، ملانوم، مری، تومور‌های سر و ‏گردن، تیروئید، تخمدان و سرویکس دارد.
او همچنین دستگاه «سایبر نایف» را یک دستگاه فوق پیشرفته برای درمان سرطان معرفی کرد که به عنوان دومین دستگاهی که به کشور وارد شده، به بیمارستان نمازی تحویل داده شده است و افزود: «سایبرنایف» یک فناوری پیشرفته برای رادیوسرجری غیرتهاجمی و بدون درد است و به‌منظور درمان سرطان در هر نقطه از بدن ارایه می‌شود.
دکتر شریفی با اعلام اینکه در سال گذشته ۸۱۲ میلیارد تومان تجهیزات پزشکی به مجموعه درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزوده شده است، ابراز امیدواری کرد: تا پایان امسال مراحل نصب این دستگاه‌ها انجام و برای ارایه خدمات درمانی به بیماران مبتلا به سرطان به چرخه درمانی افزوده می‌شود.