افزایش ۱۲ درصدی مصدومان حوادث ترافیکی در فارس
افزایش ۱۲ درصدی مصدومان حوادث ترافیکی در فارس
تعداد مصدومان حوادث ترفیکی در فارس، از ابتدای امسال تا کنون نسبت به مدت مشابه پارسال، ۱۲ درصد افزایش یافته است.

به گزارش مهرنما فارس، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس گفت: از ابتدای امسال تا پایان آبان، ۳۷ هزار و ۵۷۶ نفر در حوادث ترافیکی فارس مصدوم شده اند که این آمار پارسال ۳۳ هزار و ۶۶۶ نفر بود و رشد ۱۲ درصدی را نشان می‌دهد.
دکتر محمدجواد مرادیان با بیان این که ۱۷ هزار و ۴۶۲ نفر این افراد در تصادف‌های جاده‌ای و ۲۰ هزار و ۱۱۴ نفر آن‌ها در تصادف‌های شهری آسیب دیده اند افزود: ۴۲۴ نفر از مصدومان ترافیکی امسال بر اثر شدت حادثه پیش از رسیدن نیرو‌های اورژانس جان خود را از دست دادند که این آمار پارسال ۳۴۰ نفر بود و ۲۵ درصد افزایش یافته است.
وی گفت: در هشت ماه نخست امسال تکنسین‌های اورژانس فارس ۱۶۳ هزار و ۹۸۱ مأموریت شامل حوادث تصادفی، غیر تصادفی و مسمومیت‌ها و بیماری‌ها انجام داده اند که ۳۳ هزار و ۴۸۳ مأموریت از این ماموریت‌ها مربوط به حوادث تصادفی بوده است.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس افزود: ماموریت‌های مربوط به حوادث ترافیکی امسال با ۳۳ هزار و ۴۸۳ مورد بوده است که این آمار نسبت آمار ۲۹ هزار و ۶۵۲ موردی پارسال، افزایش ۱۳ درصدی را نشان می‌دهد.
دکتر مرادیان با اشاره به فعالیت اورژانس هوایی فارس گفت: انتقال هوایی، بهترین و کوتاه‌ترین راه نجات برای انتقال بیماران به مراکز درمانی با فاصله مکانی زیاد است.
وی با بیان این که از ابتدای امسال تاکنون ۱۳۸ پرواز امدادی توسط اورژانس هوایی فارس انجام شده است افزود: در این پرواز‌ها ۱۳۹ مصدوم و بیمار، دو عضو پیوندی و دو انتقال فرآورده‌های خونی در سطح استان انجام شده است که رشد ۱۴ درصدی نسبت به پارسال ۹۹ را نشان می‌دهد.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس گفت: از ابتدای سال تاکنون ۱۲ مادر پرخطر توسط بالگرد‌های اورژانس فارس به مراکز درمانی منتقل شده اند.
دکتر مرادیان به مسمومیت با گاز منواکسید کربن هم اشاره کرد و گفت: در ۸ ماه نخست امسال ۱۵۲ مورد مسمومیت با این گاز به مرکز پیام ۱۱۵ فارس گزارش شده است که از این تعداد ۶ مورد به دلیل گازگرفتگی جان باختند، ۶۸ نفر به‌صورت سرپایی در محل درمان درمان و ۷۸ نفر به مراکز درمانی منتقل شدند.
وی گفت: تلفات مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش ۲۰ درصدی داشته است که لزوم رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از وسایل گازسوز و گرمایشی در فصل پاییز و زمستان را بیشتر نمایان می‌کند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان فارس با تاکید بر آماده باش بودن همه نیرو‌های اورژانس در پایگاه‌ها و مراکز اورژانس فارس در فصل زمستان گفت: در حال حاضر ۲۲۰ پایگاه زمینی، پنج پایگاه هوایی، دو پایگاه موتوری و دو پایگاه اتوبوس آمبولانس اورژانس در استان فعال است.
به گفته دکتر مرادیان، در ۸ ماه نخست امسال، از ۸۸۳ هزار و ۱۵ تماس تلفنی گرفته شده با مرکز ارتباطات اورژانس ۱۱۵ استان فارس، ۸۴ هزار و ۹۷۱ مورد قصد مزاحمت داشته اند.

 

انتهای پیام/