ارزیابی خسارت حضور خرس قهوه‌ای در باغ‌های مرودشت
ارزیابی خسارت حضور خرس قهوه‌ای در باغ‌های مرودشت
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مرودشت گفت: کارشناسان محیط زیست این شهرستان برای ارزیابی خسارت ناشی از حضور خرس قهوه‌ای در باغ‌های منطقه شکارممنوع کوه خرسی بازدید‌هایی میدانی انجام دادند.

به گزارش مهرنما فارس، یوسف حسنی با بیان اینکه گزارش‌هایی از باغداران مبنی برآسیب حیات وحش به درختان باغی دریافت شده است افزود: به صورت میدانی از باغات روستای حاجی آباد ودشتک بازدید به عمل آمد و خسارت‌های وارد شده به این باغات ارزیابی شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مرودشت خاطر نشان کرد: با توجه به فصل گرما و نیاز تامین آب وغذا تعدادی از خرس‌های قهوه‌ای از ارتفاعات به سمت باغات و مزارع روستا‌ها حرکت کرده و در اثراستفاده از محصولات باغی باعث خسارت به تعدادی از باغات شده‌اند که با حضورمالکین این خسارت‌ها ارزیابی شد.

حسنی با اشاره به اینکه این خسارت‌ها از طریق بیمه محصولات کشاورزی جبران می‌شود اضافه کرد: گونه خرس قهوه‌ای از گونه‌های شاخص وتحت حمایت می‌باشد که نیاز به حفاظت مشارکتی بیشتری دارد، خواست ما از باغداران و کشاورزان این است که در صورت بروز چنین حوادثی از وارد شدن آسیب به خرس‌ها بپرهیزند و موارد را به اداره حفاظت محیط زیست مرودشت اطلاع دهند.

او با تاکید بر اینکه گونه خرس قهوه‌ای در معرض خطر انقراض قرار دارد از خویشتنداری کشاورزان و باغداران در برخورد رافت امیز با گونه‌های حیات وحش قدردانی کرد.

شایان ذکر است روستا‌های حاجی آباد ودشتک به عنوان کانون حضور خرس قهوه‌ای در شهرستان مرودشت شناخته شده است.