آشنایی با روش‌های تشخیص و درمان ایدز
آشنایی با روش‌های تشخیص و درمان ایدز
اچ آی وی یک بیماری عفونی قابل کنترل است که در صورت تشخیص و درمان به موقع، فرد می‌تواند طول عمر طبیعی داشته باشد و انتقال بیماری به دیگران به کمترین میزان ممکن می‌رسد.

به گزارش مهرنما فارس، رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیرازگفت: وظیفه سیستم ایمنی، محافظت از بدن در برابر هر عامل بیگانه‌ای است که وارد آن می‌شود. یکی از اصلی‌ترین اجزای سیستم ایمنی بدن، گلبول‌های سفید موجود در خون و ترشحات است.
دکتر مصطفی ابراهیمی، افزود: ویروس «HIV» تنها داخل گلبول سفید زنده می‌ماند؛ به این ترتیب ویروس «اچ آی وی» از سه راه می‌تواند وارد بدن انسان شود:

۱- از طریق خون (اغلب با استفاده از سُرنگ و سوزن مشترک در معتادان تزریقی)
۲- تماس جنسی محافظت نشده با فرد آلوده
۳- سرایت از راه مادر آلوده به کودک در دوران بارداری و شیردهی

رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیرازگفت: بنابراین افراد آلوده به این ویروس در حالت عادی و در روابط معمول اجتماعی خطری برای دیگران ندارند؛ در نتیجه نیازی به جداسازی افراد مبتلا به «اچ آی وی» نیست.

تشخیص:
تنها راه تشخیص اچ آی وی، آزمایش خون است که آن هم در چند ماه نخست ورود ویروس به بدن ممکن است به شکل کاذب، منفی باشد. در مراکز ارائه خدمات بهداشتی، تست «اچ آی وی» تنها با گرفتن یک قطره خون از نوک انگشت انجام می‌شود و پاسخ آن نیز نزدیک به ۲۰ دقیقه پس از انجام تست به فرد ارایه می‌شود.

درمان:
در حال حاضر، داروی موثری که بتواند ویروس «اچ آی وی» را کامل از بین ببرد، وجود ندارد، اما دارو‌های مناسبی وجود دارد که می‌تواند تعداد ویروس را در خون به شدت کم کرده و مانع پدید آمدن نشانه‌های مرحله ایدز شوند.
در کنار این دارو‌ها فرد باید تحت مراقبت قرار گیرد تا عواملی که سبب ضعیف شدن سیستم ایمنی اش می‌شود نیز از بین برود.

دکتر ابراهیمی با بیان اینکه در صورت مراقبت و درمان به موقع، ممکن است نشانه‌های بیماری ایدز تا پایان عمر بروز نکندادامه داد:علاوه بر این، درمان می‌تواند تعداد ویروس در خون و ترشحات را به قدری کاهش دهد که قابلیت سرایت به دیگران را بسیار کم و حتی نزدیک به صفر کند.
وی افزود:افرادی که با سُرنگ و سرسوزن‌های مشترک تزریق می‌کنند؛ افرادی که روابط جنسی غیرایمن دارند و از وسیله پیشگیری مناسب استفاده نمی‌کنند.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه نوزادان مادران مبتلابه HIV هم، اگر مادر تحت درمان نباشد، ممکن است مبتلا شوندگفت: بنابراین هر اقدامی که مانع تماس خون و ترشحات جنسی فرد آلوده با دیگری شود، می‌تواند احتمال ابتلا به «اچ آی وی» را کاهش دهد.
رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیرازگفت:توصیه می‌شود افرادی که تزریق انجام می‌دهند، از سُرنگ و سرسوزن‌های یک بار مصرف و شخصی استفاده کرده و در روابط جنسی نیز از وسیله پیشگیری مناسب استفاده کنند.
دکتر ابراهیمی همچنین اضافه کرد:اگر فردی بیماری مقاربتی دارد به فوریت برای درمان آن اقدام کند.
وی همچنین افزود: با درمان به موقع مادران باردار می‌توان مانع ابتلای کودک شد، پس مادران باردار باید برای اچ آی وی آزمایش شوند و در صورت ابتلا تحت درمان قرار گیرند، مادر به نوزاد شیر خود را ندهد و از شیر خشک استفاده کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه خدمات مشاوره، تست و نیز درمان «اچ آی وی» به صورت رایگان و محرمانه در مراکز و پایگاه‌های مشاوره بیماری‌های رفتاری شیراز و شهرستان‌های استان ارائه می‌شود؛ گفت:همچنین مراکز خدمات جامع سلامت در شیراز و شهرستان‌های استان با ارائه خدمات و راهنمایی‌های لازم در این زمینه کمک کننده هستند.
او ادامه داد:علاوه بر این، مراکز ویژه بانوان آسیب پذیر هم در محله‌های «سعدی، بازارچه فیل و شهرک گلستان شیراز» و همچنین شهر «مرودشت»، خدمات پیشگیری از اچ آی وی را ارائه می‌دهند.

مراکز مشاوره و آزمایش رایگان و محرمانه ایدز در شیراز:
مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری واقع در خیابان لاوان با شماره تماس۳۷۳۶۳۰۰۱
پایگاه مشاوره بیماری‌های رفتاری مجتمع درمانگاهی تخصصی و فوق تخصصی امام رضا (ع) واقع در میدان نمازی با شماره تماس ۳۲۱۲۷۲۱۱
شماره تماس مشاوره رایگان ۳۷۰۲۹

 

انتهای پیام/

  • نویسنده : سردبیر